4 miliony Polek i Polaków zastrzegło swój PESEL

Już 4 miliony osób w Polsce zastrzegło swój numer PESEL. W aplikacji mObywatel 2.0 zrobisz to w kilka sekund. Dzięki czemu możesz uchronić siebie i swoje finanse przed przykrymi następstwami oszustwa. Sprawdź, dlaczego warto zastrzec swój PESEL, jakie ma to konsekwencje oraz czy cofnięcie zastrzeżenia odbywa się natychmiastowo.

Dlaczego warto zastrzec swój numer PESEL?
Od 1 czerwca 2024 roku wszystkie instytucje finansowe mają obowiązek sprawdzania rejestru zastrzeżeń numer PESEL. Jeśli na przykład udzielą one pożyczki mimo zastrzeżonego numeru PESEL, nie będą mogły dochodzić z tego tytułu należności. To oznacza, że jeśli ktoś weźmie na Ciebie na przykład niechciany kredyt lub pożyczkę, w czasie gdy Twój PESEL jest zastrzeżony, nie poniesiesz z tego powodu żadnych konsekwencji.

Zastrzeżenie PESEL to dobry i wygodny sposób na uchronienie się przed oszustwami i zabezpieczenie swoich finansów oraz nieruchomości. Aplikacja mObywatel 2.0 pozwala zrobić to w zaledwie kilka sekund za pomocą smartfona.

Kto i w jaki sposób może zastrzec swój PESEL?
Zastrzec PESEL możesz na 3 sposoby: w aplikacji mObywatel, na stronie gov.pl lub w urzędzie. To Ty wybierasz, czy chcesz to zrobić, bo zastrzeżenie numeru PESEL jest bezpłatne i dobrowolne – nie masz obowiązku tego robić. Aby skorzystać z tej możliwości, musisz być osobą pełnoletnią i mieć zdolność do czynności prawnych. Jeśli nadal się wahasz i obawiasz się, czy zastrzeżenie numeru PESEL to dobry krok, dowiedz się więcej o tej usłudze.

Więcej informacji:

https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/4-miliony-polek-i-polakow-zastrzeglo-swoj-pesel

 

 

Udostępnij artykuł:
« powrót