Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ZAMKNIJ
 

Aktualności

01 czerwca 2018Zmiany Zarządzenia NBP w przedmiocie obrotu gotówkowego – uwagi KZBS

W dniu 28 maja br. KZBS ponownie skierował pismo do Narodowego Banku Polskiego, w którym zwrócił uwagę na skutki wprowadzenia rozwiązań proponowanych w zmianach do projekcie zmian  do Zarządzania Prezesa NBP nr 19/2016 w sprawie sposobu i trybu przeliczania, sortowania, pakowania i oznaczania opakowań banknotów i monet oraz wykonywania czynności związanych z zaopatrywaniem banków w te znaki, które nie uwzględniają specyfiki funkcjonowania sektora bankowości spółdzielczej.

Związek w przedmiotowym piśmie zwrócił uwagę, iż wprowadzenie proponowanych rozwiązań dotyczących obowiązku:  weryfikacji 95% całkowitej liczby banknotów nadających się do obiegu i nienadających się do obiegu danej wartości nominalnej, przeliczonych, przesortowanych oraz sprawdzonych pod kątem autentyczności, jak również przeliczania, sortowania oraz sprawdzania autentyczności banknotów przeznaczonych do zasilania bankomatów (i innych urządzeń obsługiwanych przez klienta) za pomocą urządzeń do procesowania banknotów, spowoduje istotne zwiększenie kosztów obsługi obrotu gotówkowego banków spółdzielczych, nieproporcjonalne do skali prowadzonej działalności.

Zważywszy na liczbę banków spółdzielczych oraz ich  relacyjny charakter skutkujących m.in. wyższym udziałem obrotu gotówkowego, poddano pod rozwagę wprowadzenie rozwiązań uwzględniających specyfikę funkcjonowania tego sektora i  zastosowanie okresu przejściowego oraz wydłużenie terminów do spełnienia ww. obowiązków, a także zwiększenie dopuszczalnego limitu banknotów do ręcznego sortowania. 

Z pełną treścią pisma mogą się Państwo zapoznać w zakładce Strefa.

Partnerzy