Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ZAMKNIJ
 

Aktualności

13 lutego 2018Za nami kolejne posiedzenie Komitetu Wykonawczego EACB

W dniu 13 lutego br. odbyło się 32. Posiedzenie Komitetu Wykonawczego EACB, w którym uczestniczył Wiceprezes Zarządu KZBS, Michał Krakowiak.

Przedmiotem obrad była m.in. dyskusja na temat Basel III i pakietu „risk reduction measures” (RRM), w tym pakietu legislacyjnego Komisji CRR/CRD/BRRD. Szczegółowo omówiono stan prac nad wymienionymi dokumentami oraz wskazano, że potrwają one jeszcze do końca I kw. 2018 r. Drugą kluczową sprawą prezentowaną przez Sekretariat EACB były potencjalne implikacje przygotowywanych wspólnie przez EBA/ESMA wytycznych (EBA GL) w sprawie odpowiedniości członków organów kierowniczych banków i osób o kluczowych funkcjach oraz znowelizowanych wytycznych EBA w sprawie  ładu wewnętrznego (Internal Governance). Oba dokumenty wytycznych wejdą w życie w dniu 30 czerwca br. i będą wiążące zarówno dla instytucji nadzorczych, jak i instytucji finansowych indywidualnie oraz w strukturach skonsolidowanych. Kolejnym ważnym tematem posiedzenia była część dotycząca „sustainable finance”, czyli pakietu pro-klimatycznego podejścia do wszelkich form finasowania inwestycji związanych potencjalnie z ochroną klimatu oraz postulatu wprowadzenia nowej kategorii ryzyka – ryzyka związanego z klimatem.

Podczas obrad Komitetu Wykonawczego podjęto również temat obchodów 200 rocznicy Raiffeisena przez EACB. Sekretariat poinformował o zorganizowaniu w Brukseli w dniu 20 marca br. okolicznościowej debaty tzw. Debaty Regulacyjnej poświęconej zarówno wartościom spółdzielczym, jak i bieżącym sprawom regulacyjno-nadzorczym. Dodatkową formą uczczenia tej rocznicy będzie zredagowanie przez EACB przy współpracy z TIAS okolicznościowej publikacji, zawierającej retrospektywne, jak i bieżące refleksje o raiffeisenowskiej bankowości spółdzielczej, przedstawicieli 11 federacji banków spółdzielczych, wywodzących się od idei F. Raiffeisena. Stosowny wkład do tej prestiżowej publikacji, w imieniu polskiego środowiska banków spółdzielczych, wniósł także KZBS.

Partnerzy