Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ZAMKNIJ
 

Aktualności

04 grudnia 2018Z dniem 1 grudnia br. weszły w życie zmiany dotyczące nowych rozwiązań w zakresie możliwości restrukturyzacji banków

W dniu 30 listopada br. w Dzienniku Ustaw została ogłoszona ustawa z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem nadzoru oraz ochrony inwestorów na rynku finansowym (Dz.U. z 2018, poz. 2243). Co do zasady ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2019 r., z wyjątkiem zmian dotyczących sektora bankowego w zakresie nowych rozwiązań restrukturyzacyjnych.

Ustawa wprowadza uprawnienie do wydania decyzji przez KNF o przejęciu banku:

1. w przypadku gdy bank nie spełnia ustawowego obowiązku zrzeszania się;

2. w trudnej sytuacji finansowej po spełnieniu ustawowo określonych przesłanek lub zagrożonych upadłością, przez bank będący w dobrej kondycji zgodą banku przejmującego.  

W tym ostatnim przypadku będzie  istniała  możliwość wsparcia finansowego tych procesów środkami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG). Jednocześnie ustawa wprowadza preferencje podatkowe dla podmiotów angażujących się w przejęcia banków w przypadku, gdy będzie odbywało się to ze wsparciem finansowym BFG w postaci udzielenia dotacji na pokrycie różnicy między wartością przejmowanych praw majątkowych i przejmowanych zobowiązań z tytułu środków gwarantowanych na rachunkach deponentów przejmowanego. Wówczas otrzymane przez podmiot środki z tytułu dotacji będą wyłączone z przychodów podatkowych, a środki z tytułu gwarancji będą wolne od podatku.

Pełna treść ustawy dostępna jest poniżej:

Ustawa 

Partnerzy