Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ZAMKNIJ
 

Aktualności

10 kwietnia 2019Wywiad z Wiceprzewodniczącą KNF w nowym numerze „Głosu Banków Spółdzielczych”

Już niedługo do Państwa rąk trafi nowe wydanie magazynu „Głos Banków Spółdzielczych”. Tematem numeru będzie wywiad, którego udzieliła nam prof. dr hab. Małgorzata Iwanicz-Drozdowska, zastępca Przewodniczącego KNF odpowiedzialna w Urzędzie KNF za sektor bankowy oraz sektor Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych i Instytucji Płatniczych.

W wywiadzie poruszono szereg kluczowych dla banków spółdzielczych tematów, w tym m.in. kwestię modelu biznesowego banków spółdzielczych, wyzwań stojących przed sektorem, wśród których jako jedno z ważniejszych wymieniono proces jego konsolidacji.

W odpowiedzi na pytanie o model biznesowy banków spółdzielczych Wiceprzewodnicząca KNF podkreśliła, iż „doświadczenie pokazuje, że małe banki spółdzielcze mają ograniczone możliwości biznesowe, związane z niewielką bazą klientów na swoim terenie działania, niskim zatrudnieniem w banku i tym samym problemami organizacyjnymi, brakiem odpowiednich środków na rozwój i inwestycje. Nie mają tym samym możliwości zmiany swojego modelu biznesowego, nawet jeśli nie sprawdza się on w obecnych warunkach. Biorąc pod uwagę przykłady z krajów europejskich, gdzie sektor bankowości spółdzielczej jest silny, pod dyskusję należy poddać powstanie zrzeszeń skonsolidowanych”. Jednocześnie w odniesieniu do pytania dotyczącego przepisów prawa bankowego uprawniającego KNF do inicjowania przymusowych łączeń prof. Małgorzata Iwanicz-Drozdowska wskazała, że „konsolidacja sektora spółdzielczego nie powinna odbywać się poprzez przymusowe przejęcia aranżowane przez nadzór, to jednak w pewnych sytuacjach może pojawić się konieczność podjęcia odpowiednich działań ustawowych”.

Ważnym wątkiem poruszonym podczas wywiadu było również pytanie o wyzwania, do których – w opinii KNF – banki spółdzielcze powinny podejść priorytetowo. Za najważniejsze – poza wyzwaniem związanym z ryzykiem kredytowym oraz organizacji i sposobu funkcjonowania sektora – uznano wyposażenie w kapitały. Wiceprzewodnicząca KNF wskazała, że „jednym z celów nadzorczych w obszarze bankowości spółdzielczej jest to, aby wszystkie banki spółdzielcze zaliczały fundusz udziałowy do funduszy własnych. W tym kontekście, budowa kapitału przy wykorzystaniu zysków zatrzymanych jest obecnie jedyną opcją zwiększania funduszy banków spółdzielczych, które zmian w statutach nie dokonały”.

Wymienione zagadnienia to jedynie część tematów poruszonych w wywiadzie. Wiceprzewodnicząca KNF podsumowała także główne zamierzenia oraz kierunki polityki nadzorczej i regulacyjnej nadzoru, jako kluczowe wskazując Rekomendację S i Z. Odpowiedziała również na pytanie o to, czy banki spółdzielcze mogą oczekiwać stosowania zasady proporcjonalności w praktyce, w jeszcze szerszym niż dotychczas zakresie oraz wskazała, jak KNF postrzega bilans dokonań organizacyjno-funkcjonalnych Systemów Ochrony Instytucjonalnej.

Z pełną treścią wywiadu będą się mogli Państwo zapoznać z końcem miesiąca w numerze 2/2019 „Głosu Banków Spółdzielczych”. Tymczasem już teraz serdecznie zachęcamy do zarezerwowania czasu na jego lekturę.

 

Partnerzy