Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ZAMKNIJ
 

Aktualności

24 września 2018Wywiad EACB na temat zrównoważonych finansów

European Association of Cooperative Banks (EACB) opublikowało wywiad na temat zrównoważonego finansowania. Rozmówca, Tanguy Claquin, dyrektor ds. Zrównoważonej bankowości w Crédit Agricole CIB, a także przedstawiciel EACB w nowej grupie ekspertów, która wspiera Komisję w opracowywaniu taksonomii UE, podkreśla istotną rolę banków spółdzielczych w budowaniu i rozwijaniu zrównoważonego finansowania.

- Jest Pan Szefem Zrównoważonej Bankowości w Crédit Agricole CIB, a jednocześnie reprezentuje Pan EACB w utworzonej niedawno przez Komisję UE grupie ekspertów technicznych ds. Zrównoważonego finansowania. Jakie są Pana poglądy na temat pracy tej grupy? Co uważa Pan za priorytet w zakresie zielonych obligacji (green bonds) i taksonomii?

W Europie istnieje obecnie możliwość wypracowania wspólnych zielonych norm finansowych. Z jednej strony Europa jest obszarem, w którym zielone finanse są najbardziej rozwinięte i mogą opierać się na bardzo zróżnicowanym ekosystemie emitentów, inwestorów, organizatorów, dostawców itp., którzy – w przeciwieństwie do powszechnego przekonania – są stosunkowo zgodni z tym, co zarówno z naukowego, jak i finansowego punktu widzenia, uważane jest za ekologiczne („zielone”). Grupa ekspertów będzie pracować nad czterema elementami: 1. unijnym systemem klasyfikacji w celu określenia, które działania są zrównoważone środowiskowo (tzw. taksonomia), 2. normami UE w zakresie zielonych obligacji, 3. wskazówkami referencyjnymi dla niskoemisyjnych strategii inwestycyjnych oraz 4. wskazówkami mającymi na celu usprawnienie ujawniania informacji dotyczących klimatu przez firmy. Eksperci z grupy roboczej UE koncentrują się na jednym, wybranym temacie, w moim przypadku jest to unijna norma dotycząca zielonych obligacji. Według mnie najważniejsze jest to, abyśmy mieli możliwość ustalania priorytetów, tj. dokonywania wyborów. Niemal wszystkie sektory i ruchy mogą twierdzić, że można je osiągnąć w sposób zrównoważony, ale wiemy, że tradycyjny biznes nie jest rozwiązaniem, jeśli chcemy złagodzić zmiany klimatyczne. Drugą najważniejszą kwestią jest nasza ambicja: wypracowana propozycja tej grupy roboczej musi umożliwić dalszy wzrost rynku zielonych obligacji, zarówno pod względem jakości, jak i ilości.

- Jak postrzega Pan rolę banków spółdzielczych w zakresie zrównoważonego finansowania? Jakie szczególne podejście mogą wnieść banki spółdzielcze do grupy eksperckiej?

Jestem przekonany, że banki spółdzielcze legitymują się wieloma powodami do brania udziału w dyskusjach regulacyjnych dotyczących zrównoważonego finansowania. Po pierwsze, dzięki posiadanym dużym sieciom detalicznym, banki spółdzielcze mają dobrą pozycję, aby zrozumieć charakter podstawowych aktywów i ograniczeń napotykanych przez klientów indywidualnych i MŚP. Banki spółdzielcze mają również z natury charakter długookresowy i te z nich, które pozostają w bliskiej relacji z rolnikami, w niewymuszony sposób rozumieją finansowe znaczenie zmian klimatycznych. Po drugie, członkowie Europejskiego Stowarzyszenia Banków Spółdzielczych (EACB) zawsze znajdowali się na czele rozwoju polityki klimatycznej i środowiskowej (np. Zasady równikowe, zasady zielonych obligacji). Wreszcie, wśród banków inwestycyjnych należących do grup banków spółdzielczych znajdują się aktywni gracze w dziedzinie zielonych obligacji i pożyczek ekologicznych. Banki spółdzielcze mogą więc znacznie poszerzyć wiedzę ekspercką przedmiotowej grupy.

Wywiad w języku angielskim udostępniony został na stronie internetowej EACB: http://www.eacb.coop/en/news/eacb-news/eacb-newsletter-n-deg-14-sustainable-finance-edition.html

Partnerzy