Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ZAMKNIJ
 

Aktualności

12 czerwca 2018Uwagi KZBS do projektu ustawy o BFG

W dniu 12 czerwca br. KZBS w porozumieniu ze Spółdzielczym Systemem Ochrony SGB, Spółdzielnią Ochrony Zrzeszenia BPS, SGB-Bankiem S.A. oraz Bankiem Polskiej Spółdzielczości zgłosił wspólnie wypracowane uwagi do projektu ustawy o zmianie ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji oraz niektórych innych ustaw.

W przekazanym do Ministerstwa Finansów stanowisku zwrócono uwagę, iż zarówno dotychczasowe przepisy znajdujące zastosowanie w przypadku uruchomienia mechanizmów przymusowej restrukturyzacji, jak również wprowadzane w projekcie rozwiązania prawne usprawniające przedmiotowy proces, nie uwzględniają specyfiki funkcjonowania sektora bankowości spółdzielczej, a w szczególności istoty i celu funkcjonowania powołanych systemów ochrony instytucjonalnej, jak również roli banku zrzeszającego, jako uczestnika tego systemu.

W powyższym kontekście zaproponowano rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo środków jednostki zarządzającej IPS oraz banków zrzeszonych zgromadzonych na rachunku banku zrzeszającego, w przypadku wykorzystania w stosunku do banku zrzeszającego instrumentów przymusowej restrukturyzacji. W przedmiotowym stanowisku KZBS ponownie (w dniu 28 lutego KZBS po raz pierwszy przekazał uwagi do projektu ustawy o BFG) zwrócił uwagę na konieczność wprowadzenia zmian umożliwiających efektywne funkcjonowanie systemów ochrony instytucjonalnej, tj. m.in. wprowadzenie odpowiednich uregulowań dot. podatku CIT, umożliwiających efektywne wykorzystanie dostępnych instrumentów pomocowych w ramach IPS, jak również poddał pod rozwagę zmianę sposobu wykorzystania środków z funduszu gwarancyjnego banków i kas, w sposób zapewniający elementy równowagi w traktowaniu obu kategorii podmiotów.

Z treścią pisma mogą się Państwo zapoznać w zakładce Strefa Członkowska na stronie internetowej KZBS.

Partnerzy