Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ZAMKNIJ
 

Aktualności

27 września 2018Uwagi KZBS do nowelizacji Rekomendacji L

W dniu 26 września br. KZBS skierował do Komisji Nadzoru Finansowego uwagi i propozycje do nowelizacji Rekomendacji L, dotyczącej roli biegłych rewidentów w procesie nadzoru nad bankami oraz spółdzielczymi kasami oszczędnościowo-kredytowymi.

W piśmie KZBS podkreślono, że w celu proporcjonalnego stosowania w praktyce względem adresatów rekomendacji, Projekt wymaga uzupełnienia o konkretne zapisy wskazujące, w jakim zakresie ta zasada ma być stosowana przez banki spółdzielcze: 1. samodzielnie, 2. za pośrednictwem banku zrzeszającego, 3. w ramach systemu ochrony instytucjonalnej, w szczególności w zakresie obowiązku przygotowywania odpowiednich polityk. Ponadto, większość proponowanych rozwiązań w zakresie badania sprawozdań finansowych oraz procedury wyboru biegłego rewidenta/firmy audytorskiej jest nieproporcjonalna w stosunku do podmiotów o nieskomplikowanej strukturze, jakimi są banki spółdzielcze.

Dodatkowo podkreślono, że Projekt nie uwzględnia funkcjonowania banków spółdzielczych w ramach systemów ochrony instytucjonalnej, a w szczególności funkcji audytowych pełnionych przez jednostkę zarządzającą tym systemem. 

Zachęcamy do zapoznania się z treścią pisma w Strefie Członkowskiej.

Partnerzy