Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ZAMKNIJ
 

Aktualności

22 marca 2016Ustawa o zmianie ustawy o BFG podpisana przez Prezydenta

W dniu 22 marca br. Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym oraz ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających.
 
Celem ustawy jest zmiana sposobu wnoszenia opłat przez podmioty objęte obowiązkowym systemem gwarantowania na rzecz Bankowego Funduszu Gwarancyjnego z rocznego na kwartalny.
 
Zmiana ta pozwoli rozłożyć w czasie, z punktu widzenia sprawozdawczości finansowej, koszty jakie banki ponoszą w związku z opłatami wnoszonymi na rzecz Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.
 
Ustawa wprowadza również zmiany w sposobie wnoszenia opłat na BFG przez uczestników systemów ochrony instytucjonalnej. Podmioty objęte systemem gwarantowania, będące w pierwszym dniu kwartału, za który należna jest opłata na dany kwartał, uczestnikami systemu ochrony instytucjonalnej, wnoszą do BFG opłatę na dany kwartał w wysokości 50%, pozostałe 50% wnoszą zaś na fundusz pomocowy tego systemu. Natomiast opłata ostrożnościowa należna za dany kwartał wpłacana jest w pełnej wysokości na fundusz pomocowy IPS.
 
Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Partnerzy