Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ZAMKNIJ
 

Aktualności

21 lutego 2018Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy tematem posiedzenia KFP

W dniu 21 lutego br. odbyło się posiedzenie Komisji Finansów Publicznych (KFP). Tematem posiedzenia, w którym udział wzięli również przedstawiciele KZBS, był projekt ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
 
Komisja Finansów Publicznych zaakceptowała przedmiotowy projekt wprowadzając jedynie niewielkie poprawki o charakterze legislacyjnym. Uczestniczący w posiedzeniu Komisji przedstawiciele organizacji bankowych, w tym przedstawiciele KZBS wnioskowali, by wprowadzić poprawkę wydłużającą vacatio legis ustawy - z 3 do 6 miesięcy.
 
Na tę kwestię KZBS zwracał już wcześniej uwagę, min.  przedkładając w dniu 17 maja 2017 r. do Ministerstwa Finansów, stanowisko do przedmiotowego projektu. Wskazywał  wówczas, iż ze względu na zakres wprowadzanych ustawą zmian, w tym nowych obowiązków  organizacyjnych oraz w zakresie dostosowania systemów IT posiadanych przez banki, zaproponowany w projekcie ustawy okres vacatio legis jest zdecydowanie zbyt krótki.
 
W toku prac uzgodniono, iż poprawka ta wymaga konsultacji z MSZ, ponieważ należy zweryfikować czy wydłużenie vacatio legis nie spowoduje nałożenia na Polskę sankcji za opóźnienie implementacji do krajowego porządku prawnego Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu (AMLD IV).
 
Z treścią projektu ustawy mogą się Państwo zapoznać klikając w poniższy link:
http://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12298001
 

Partnerzy