Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ZAMKNIJ
 

Aktualności

13 lipca 2018Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu wchodzi w życie

W dniu 13 lipca br. zaczynają obowiązywać przepisy znowelizowanej ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

Ustawa stanowi implementację do polskiego porządku prawnego przepisów Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/849 z dnia 20 maja 2015 r. i ma zastąpić przedmiotową ustawę, pochodzącą z 2000 roku. Jej celem jest zwiększenie efektywności krajowego systemu przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu.

Dokument m.in. definiuje organy administracji rządowej jako właściwe w sprawach przeciwdziałania prania pieniędzy i finansowania terroryzmu. Będą nimi Minister Finansów i Generalny Inspektor Informacji Finansowej. W przedmiotowej Ustawie określono szczegółowe obowiązki instytucji zobowiązanych, w tym banków spółdzielczych, w zakresie dotyczącym wstrzymywania transakcji i blokowania rachunków. Ponadto ograniczony został zakres podmiotów, którym instytucja zobowiązana może powierzyć czynności z zakresu przeciwdziałania praniu pieniędzy, co może mieć wpływ na kształt rynku pośrednictwa kredytowego. Dodatkowo banki zobowiązane zostały do stworzenia rejestru beneficjentów rzeczywistych, w którym wszystkie podmioty wskazane w ustawie, nie tylko instytucje zobowiązane, będą musiały ujawnić dane osób sprawujących faktyczną kontrolę nad nimi - przepisy dotyczące rejestru beneficjentów rzeczywistych wejdą w życie po 18 miesiącach od dnia ogłoszenia ustawy.

KZBS uczestniczył w pracach nad projektem ustawy, przekazując w ramach prowadzonych przez Ministerstwo Finansów konsultacji publicznych stanowisko sektora. Ponadto przedstawiciele Związku aktywnie uczestniczyli w posiedzeniach Komisji Finansów Publicznych, dotyczących przedmiotowego tematu, zgłaszając uwagi środowiska bankowości spółdzielczej.

 

Partnerzy