Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ZAMKNIJ
 

Aktualności

20 grudnia 2017SYSTEM STIR – nowe obowiązki dla banków

W Parlamencie zakończyły się prace nad przepisami wprowadzającymi rozwiązania, które wszystkie banki i SKOK-i będą musiały zaimplementować w swoich systemach informatycznych. Senat przyjął m. in. ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych (Ustawa), w których przewidziano wprowadzenie tzw. systemu STIR.

Zgodnie z zapisami Ustawy banki spółdzielcze i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe:

  1. W terminie 60 dni od dnia jej wejścia w życie będą musiały rozpocząć przekazywanie informacji, o których mowa w art. 119zp § 1 pkt 1 i 3 ustawy ordynacja podatkowa, tj. informacji o rachunkach podmiotów kwalifikowanych otwieranych i prowadzonych przez banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, a także informacji o rachunkach oszczędnościowych i rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych prowadzonych dla osób fizycznych przez banki oraz informacji o rachunkach członków spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, niebędących rachunkami podmiotów kwalifikowanych,
  1. W terminie 8 miesięcy od dnia jej wejścia w życie będą musiały rozpocząć przekazywanie zestawień, o których mowa w art. 119zp § 1 pkt 2 ustawy ordynacja podatkowa, tj. dziennych zestawień transakcji dotyczących rachunków podmiotu kwalifikowanego.

Warto podkreślić, że w przypadku sektora spółdzielczego (banki spółdzielcze i SKOK-i) terminy te są dłuższe niż dla banków komercyjnych, dla których wynoszą odpowiednio 30 dni i 6 miesięcy.

Krajowa Izba Rozliczeniowa przekazała pismo skierowane m.in. do banków zrzeszających i Kasy Krajowej SKOK zawierające informacje na temat harmonogramu dalszych prac jakie trwają w sektorze bankowym w tym zakresie. Wychodząc naprzeciw potrzebom banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, KIR podjął decyzję o organizacji dodatkowych terminów testów kontrolnych w nadzorowanym przez służby informatyczne KIR środowisku testowym, przypadających po dniu wejścia w życie Ustawy.

Biorąc pod uwagę istotność zagadnienia dla całego sektora bankowego Krajowy Związek Banków Spółdzielczych zachęca do udziału w dodatkowo zaplanowanych testach.

 

 

Partnerzy