Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ZAMKNIJ
 

Aktualności

24 marca 2016Stanowisko KZBS w sprawie  projektu ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych innych ustaw

W dniu 23 marca br. KZBS skierował do Marszałka Sejmu uwagi  w sprawie tytułowego Projektu. KZBS wskazał, iż proponowane zmiany mogą istotnie wpłynąć na funkcjonowanie sektora bankowego, w tym sektora bankowości spółdzielczej, działającego głównie na terenach wiejskich. Z uwagi  na fakt, iż ograniczenia będą dotyczyły znacznej części nieruchomości, w ocenie KZBS, może  to wpływać na   zmniejszenie akcji kredytowej i  w konsekwencji  ograniczać  źródła finansowania przedsięwzięć gospodarczych w obszarze rolnictwa.  

KZBS zwrócił uwagę na zapisy bezpośrednio  ingerujące w wysokość zabezpieczeń hipotecznych na nieruchomościach rolnych, obejmowanych zmianami ustawowymi. Nie można  bowiem pomijać faktu, iż banki w swoich portfelach posiadają znaczące zaangażowania w ekspozycje kredytowe zabezpieczone hipotecznie. Brak wystarczającego zabezpieczenia, jako konsekwencja przyjęcia projektowanych rozwiązań,  znacznie zwiększy  ryzyko kredytowe banków.

KZBS wskazał także na ryzyko jakie rodzić może zaproponowana instytucja prawa pierwokupu, wykonywana przez Agencję Nieruchomości Rolnych, udziałów i akcji w spółkach prawa handlowego, które będą właścicielami nieruchomości rolnych. Biorąc pod uwagę szeroką definicję nieruchomości rolnej,  proponowana zmiana będzie stwarzała  zagrożenie ewentualnym uczestnictwem w takich spółkach podmiotu publicznego z wszelkimi konsekwencjami z tego tytułu.

W przedłożonym stanowisku Związek zaproponował poprawki, których celem jest zwiększenie pewności obrotu nieruchomościami rolnymi oraz skuteczności ustanowionych zabezpieczeń na rzecz instytucji kredytowych.

Pełna treść stanowiska wraz z propozycjami poprawek dostępna jest w Strefie Członkowskiej dostępnej po zalogowaniu.

Partnerzy