Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ZAMKNIJ
 

Aktualności

24 marca 2017Stanowisko EACB z okazji 60. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich

W związku z obchodami 60. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich, EACB (Europejskie Stowarzyszenie Banków Spółdzielczych) wyraziło swoje poparcie i zaangażowanie w idee integracji europejskiej. Podkreślono wartości, jakimi kierują się banki spółdzielcze i ich rolę w gospodarce europejskiej.
 
W swoim stanowisku EACB zwróciło uwagę na następujące kwestie:
 
  1. Banki spółdzielcze wyrażają poparcie dla europejskiej integracji, w szczególności doceniając promowane przez nią wartości demokracji, solidarności i różnorodności.
  2. Banki spółdzielcze wspierają inicjatywy skoncentrowane na umacnianiu gospodarki europejskiej i silnie promujące zasady demokracji z korzyścią dla obywateli i przedsiębiorstw.
  3. Banki spółdzielcze wzywają do konkretnych działań ze strony decydentów zmierzających do zapewnienia inkluzywnego i zrównoważonego wzrostu oraz zmniejszenia bezrobocia w Europie.
  4. Banki spółdzielcze wzywają Europę do przejęcia inicjatywy w celu przeciwdziałania zmianom klimatycznym oraz przyspieszenia innowacji na rzecz zrównoważonego wzrostu.
  5. Banki spółdzielcze rekomendują, aby subsydiarność i odpowiedzialność instytucji UE, agencji regulacyjnych UE oraz zaangażowanie władz lokalnych i krajowych były wzmacniane wspólnie z większą transparentnością w procesach decyzyjnych.
 
Krajowy Związek Banków Spółdzielczych uczestniczył w wypracowaniu przedstawionego przez EACB stanowiska oraz wyraził poparcie dla podjętej inicjatywy.

Partnerzy