Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ZAMKNIJ
 

Aktualności

25 kwietnia 2018Standard Polish API został opublikowany

W dniu 24 kwietnia br. opublikowano dokumentację standardu Polish API w wersji 1.0. W oparciu o ten standard banki, zgodnie z wymogami Dyrektywy PSD 2, będą mogły przygotować rozwiązania umożliwiające podmiotom trzecim dostęp do rachunków bankowych swoich klientów. W pracach nad wypracowaniem standardu Polish API brali udział przedstawiciele KZBS.

Nowy standard przewiduje dwie metody uwierzytelnienia klienta. Pierwsza z nich to sposób znany klientom z przelewów typu pay by link, gdzie użytkownicy będą przekierowani na stronę swojego banku, na której będą podawać login i hasło do swojego konta. Druga metoda to uwierzytelnianie z wykorzystaniem dodatkowych mechanizmów, np. kodów jednorazowych, dzięki którym klient potwierdza udzielenie dostępu do swojego rachunku bankowego podmiotowi trzeciemu.

Stworzenie jednego, ogólnokrajowego standardu API stanowi szansę, aby banki niższym kosztem zrealizowały wymagania nakładane na nie przez Dyrektywę PSD 2. Ustawa implementująca Dyrektywę do polskiego prawa jest na ukończeniu – kilka dni temu poprawki do niej przegłosował Senat, a wkrótce ma zająć się nią ponownie Sejm. Na wdrożenie API banki mają czas do połowy marca przyszłego roku. Okres testowy przewidziany jest najpóźniej na pierwszy kwartał 2019 r.

Z dokumentacją standardu można się zapoznać na stronie https://polishapi.org/dokumentacja-standardu/

Partnerzy