Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ZAMKNIJ
 

Aktualności

30 kwietnia 2019Spotkanie Rady Konsultacyjnej Sektora Bankowości Spółdzielczej z przedstawicielami firm informatycznych – 23 kwietnia 2019 r.

W dniu 23 kwietnia br. odbyło się posiedzenie Rady Konsultacyjnej Sektora Bankowości Spółdzielczej z udziałem przedstawicieli dostawców systemów i usług informatycznych dla sektora. Celem spotkania było zaprezentowanie i omówienie propozycji wspólnych, sektorowych rozwiązań informatycznych dla bankowości spółdzielczej.

W posiedzeniu Rady Konsultacyjnej, ze strony sektora bankowości spółdzielczej, wzięli udział przedstawiciele Zarządów, Rad Zrzeszeń i Rad Nadzorczych banków zrzeszających, przedstawiciele systemów ochrony instytucjonalnej oraz KZBS i ZBP.

Podczas spotkania banki zrzeszające przedstawiły przedstawicielom dostawców IT wspólnie wypracowaną propozycję kierunków działań w zakresie sektorowych rozwiązań informatycznych i digitalizacji zrzeszeń, w tym inicjatywy międzyzrzeszeniowej dotyczącej standaryzacji tzw. BS API do obsługi wybranych systemów bankowości spółdzielczej oraz centrum usług wspólnych. Prezentacja obejmowała w szczególności zdefiniowanie celu przedsięwzięcia wraz z uzasadnieniem biznesowym, rolę poszczególnych stron, zakres sektorowego API, model świadczenia usług, plan działania, produkty oraz harmonogram prac.

Bardzo wyraźnie podkreślono, że omawiana propozycja jest wynikiem współpracy międzyzrzeszeniowej i dotyczy całego sektora, co stanowi odpowiedź na często podkreślaną potrzebę jego większej współpracy i uzyskania efektów synergii. W tym kontekście należy również podkreślić, iż ściślejsza współpraca międzyzrzeszeniowa w obszarze rozwiązań informatycznych ma prowadzić do rozwoju i poprawy technologii bankowych, nieodzownych w utrzymaniu pozycji konkurencyjnej bankowości spółdzielczej, optymalizacji kosztów przedsięwzięć IT, a także sprzyja poprawie jakości oferty dla klientów i konkurencyjności sektora spółdzielczego.

Po wspólnej dyskusji, w trakcie której przedstawiciele dostawców IT potwierdzili chęć współpracy i włączenia się w realizację przedstawionego przedsięwzięcia, Rada Konsultacyjna z aprobatą odniosła się do podjęcia działań przewidzianych w harmonogramie projektu. Zwrócono jednocześnie uwagę na potrzebę standaryzacji rozwiązań technologicznych w bankach spółdzielczych, jako element optymalizacji kosztów, z uwzględnieniem założeń zdefiniowanego projektu.

Przedmiotowe działania Rady Konsultacyjnej realizowane są w ramach uzgodnień Konwentu na rzecz współpracy i rozwoju polskiej bankowości spółdzielczej.


Partnerzy