Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ZAMKNIJ
 

Aktualności

03 kwietnia 2017Single Market Forum 2016/2017

Jednolity rynek: rosnąca biurokracja czy wciąż wartość dodana? – to temat przewodni tegorocznego VI Forum Jednolitego Rynku, które odbyło się w dniu 31 marca br. w warszawskim Hotelu Sheraton. Do udziału w wydarzeniu organizatorzy – Ministerstwo Rozwoju wraz z Komisją Europejską, zaprosili wielu znamienitych gości w tym m.in. przedstawicieli świata nauki, biznesu, a także reprezentantów administracji publicznej krajów członkowskich UE oraz organów wspólnotowych.
 
W swoim wystąpieniu otwierającym Mateusz Morawiecki, Wiceprezes Rady Ministrów przypomniał, iż jednolity rynek europejski, funkcjonujący już w ramach EWG, był ważnym instrumentem integracji europejskiej. Zaznaczył jednocześnie, że wyzwania przed jakimi stoi UE, wymagają od krajów członkowskich wzajemnych ustępstw i szukania kompromisów. Minister Rozwoju i Finansów zapewnił, że polski rząd będzie dążył do tego, żeby ów jednolity rynek pozostawał nadal rynkiem jednej prędkości.
Inaugurując Forum Komisarz ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP, Elżbieta Bieńkowska przedstawiła trzy najważniejsze dylematy UE:
• towary czy usługi,
• low-tech czy high-tech,
• biurokracja czy wartość dodana.
Podczas panelu dyskusyjnego, w którym udział wzięli była Wiceprezes Rady Ministrów oraz obecny Wicepremier, a którą moderował, Wiceprezes WiseEuropa, Krzysztof Blusz, poruszono najważniejsze szanse i zagrożenia w budowie wspólnego rynku europejskiego. Minister Rozwoju i Finansów zaznaczył, że wspólny wolny rynek polega na swobodnym przepływie towarów, usług, kapitału oraz ludzi (pracowników). W jego opinii w ostatnim czasie Unia Europejska boryka się jednak z problemem niedorozwoju i protekcjonizmu w  jednej z gałęzi wspólnego rynku, jaką jest swobodny przepływ usług. Ponadto, przedstawiciel resortu finansów wskazał na trudną rolę Komisji Europejskiej w koordynowaniu dialogu w celu osiągania niezbędnych kompromisów, które nie zawsze są zadawalające dla  stron.
Pani Komisarz zwróciła szczególną uwagę na niebezpieczne zjawisko protekcjonizmu gospodarczego, które w jej opinii jest dużym problemem UE, a przede wszystkim łamie zasady wspólnego rynku. Odniosła się również do zarzutów niektórych krajów członkowskich wobec zbyt łagodnego traktowania państw w procedurze naruszeniowej przez Komisję Europejską. „Dialog jest jednak szybszym procesem niż procesowanie się z danym krajem i na ogół może się to skończyć pozytywniej i przede wszystkim szybciej” – zaznaczyła.
W kolejnych panelach dyskusyjnych reprezentanci polskiego biznesu, przedstawiciele krajowych i zagranicznych federacji związkowych oraz administracji unijnej dyskutowali nad tworzeniem rynku usług bez barier. Debatowali o coraz częstszym zjawisku protekcjonizmu krajów członkowskich  występujących w niektórych branżach gospodarczych, a także o zaletach i wadach programowych e-karty.
Na zakończenie Forum, Marzenna Guz-Vetter, Przedstawiciel Komisji Europejskiej w Polsce zapewniła, że wszystkie spostrzeżenia i uwagi podjęte podczas paneli, zostaną przekazane do gabinetów Komisarzy w Brukseli. Jednocześnie z zaniepokojeniem stwierdziła, że bariery w wolnym rynku są coraz większe, a protekcjonizm coraz silniejszy. Współorganizująca Forum, Małgorzata Wenerska-Craps, Dyrektor Departamentu Spraw Europejskich w Ministerstwie Rozwoju, zgodziła się z tym, że podjęte podczas Forum tematy są trudne i nie można ich pomijać. Podziękowała również za organizację wszystkim pracownikom swojego Departamentu, a także Komisji Europejskiej, bez której to wydarzenie nie byłoby możliwe.
 
 

Partnerzy