Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ZAMKNIJ
 

Aktualności

20 grudnia 2018Sektor bankowości spółdzielczej stabilny i bezpieczny

Krajowy Związek Banków Spółdzielczych, jako izba gospodarcza reprezentująca sektor  bankowości spółdzielczej, obserwując dyskusje, jakie od pewnego czasu toczą się na temat sektora bankowego i nadzoru nad nim, pragnie podkreślić, iż sektor bankowości spółdzielczej jest stabilny i odpowiednio nadzorowany, co potwierdzają zarówno informacje o sytuacji banków spółdzielczych i zrzeszających, prezentowane przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, jak również  raporty o stabilności systemu finansowego publikowane przez NBP.

W kontekście licznych publikacji prasowych, należy wyraźnie podkreślić, iż banki spółdzielcze i zrzeszające są zobowiązane do spełniania wszystkich rygorystycznych wymogów regulacyjnych, takich samych jak dla całego sektora bankowego. Depozyty złożone w tych bankach są chronione zgodnie z przepisami prawa w ramach obowiązkowego systemu gwarantowania przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Niezwykle istotnym faktem, pomijanym w wielu publikacjach prasowych, jest funkcjonowanie w ramach sektora bankowości spółdzielczej Systemów Ochrony Instytucjonalnej. Systemy te znacząco zwiększają bezpieczeństwo działania należących do nich banków. Głównym celem Systemów Ochrony Instytucjonalnej jest zapewnianie  wzajemnego wsparcia uczestników w zakresie płynności i wypłacalności. Obok Komisji Nadzoru Finansowego są one uprawnione do przeprowadzania cyklicznych audytów oraz stałego monitorowania sytuacji uczestniczących w nich banków spółdzielczych i zrzeszających. Gwarantują ponadto skuteczne funkcjonowanie mechanizmów wczesnej interwencji, wzmacniających kontrolę, jakość sprawozdawczości, identyfikację, a także zarządzanie ryzykiem.

Przedstawianie informacji w oderwaniu od powyższych faktów jest krzywdzące i w nieprawidłowym świetle stawia zarówno sektor bankowości spółdzielczej, jak również instytucje nadzoru i kontroli nad tym sektorem. Zmiany organizacyjne, które następują w sektorze są wynikiem, nie zawsze łatwych, procesów adaptacji do wymogów regulacyjnych i nie powinny być inaczej odbierane. Inne postrzeganie powyższych procesów zniekształca ocenę faktycznej sytuacji sektora bankowości spółdzielczej.

 

Partnerzy