Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ZAMKNIJ
 

Aktualności

30 listopada 2017Sektor Banków Spółdzielczych w czasach innowacji i przemian

W dniu 30 listopada br. w Sali im. Władysława Grabskiego w NBP odbyła się tytułowa Konferencja zorganizowana przez Krajowy Związek Banków Spółdzielczych, pod patronatem Narodowego Banku Polskiego. Celem Konferencji w trosce o pomyślny rozwój sektora bankowości spółdzielczej było kontynuowanie dyskusji o kierunkach przemian bankowości spółdzielczej w obliczu wyzwań współczesnego świata i przyszłości.

Konferencję otworzyła Krystyna Majerczyk-Żabówka – Prezes Zarządu KZBS. W słowie wstępnym podkreśliła, że obecnie sektor bankowy mierzy się z dynamicznymi, często wręcz gwałtownymi przemianami otoczenia naszego funkcjonowania, dlatego należy wykorzystać potencjał grupy. „Zachowajmy otwarte umysły, czerpmy z doświadczeń innych, odpowiedzmy sobie na pytanie: jaki jest graniczny koszt bycia w pełni samodzielnym bankiem?” – zachęcała Prezes Zarządu KZBS. Pierwsze wystąpienie należało do Pawła Szałamachy – Członka Zarządu NBP i dotyczyło wyzwań w sektorze spółdzielczym, które scharakteryzowano w ujęciu praktycznym. Omówiono je w kontekście działania autonomicznego oraz budowania modeli kooperacji. Następnie prof. dr hab. Elżbieta Mączyńska określiła determinanty zmian otoczenia i funkcjonowania banków spółdzielczych. Ważnymi zagadnieniami podjętymi podczas Konferencji były te związane z kształtowaniem marki „bank spółdzielczy”. Z przedstawicielami firmy Deloitte zastanawiano się nad korelacją pomiędzy wpływem marki, a realizacją celów biznesowych. W dobie innowacji i przemian sektora bankowości spółdzielczej istotny aspekt, stanowi stały rozwój banków spółdzielczych oraz podnoszenie jakości zarządzania. Wnioski w tym zakresie obejmujące potencjał i możliwości jakim dysponuje sektor zaprezentowane zostały z perspektywy nadzorcy. Tematykę rozwoju kontynuowano również w kontekście zarządzania zmianą w organizacji. Paradoksy przemian sektora bankowego w Polsce drugiej dekady XXI w. omówił Pan Jacek Santorski, psycholog biznesu, Grupa Firm Doradczych Values. Zagadnienie to stało się przyczynkiem do określenia wyzwań z jakimi muszą zmierzyć się liderzy bankowości spółdzielczej w dzisiejszej wielowymiarowej rzeczywistości.

Ważnym punktem programu była dyskusja oraz podsumowanie i wnioski płynące z Konferencji, które zaprezentował Grzegorz Flanz – Wiceprezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Toruniu, Krzysztof Karwowski – Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Szczytnie, Dariusz Konofalski – Wiceprezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Płońsku oraz Grzegorz Poniatowski - Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego Ziemi Kaliskiej. Współpraca, Solidarność, Zaufanie to wartości które sektor powinien rozwijać.

 

Krajowy Związek Banków Spółdzielczych dziękuje za obecność

wszystkim uczestnikom Konferencji

 

Podziękowania za wsparcie Konferencji kierujemy również do Narodowego Banku Polskiego

oraz partnera generalnego Konferencji

Biura Informacji Kredytowej

 

*Informacja nie stanowi pełnej relacji z Konferencji. Jej rozszerzona wersja opublikowana zostanie w listopadowo-grudniowym numerze magazynu „Głos Banków Spółdzielczych”.

Partnerzy