Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ZAMKNIJ
 

Aktualności

06 września 2017Rzeczpospolita: Banki będą musiały mieć więcej kapitału. To może ograniczyć akcję kredytową

Dziennik Rzeczpospolita opublikował artykuł dotyczący wyzwań, z którymi muszą zmierzyć się banki w związku z licznymi zmianami dotyczącymi wymogów kapitałowych, w zakresie zarówno wysokości oraz zasad ich liczenia, jak również zmieniających się wymagań ich raportowania. Warto nadmienić, że w trakcie prac nad przedmiotowymi kwestiami stanowisko sektora bankowości spółdzielczej każdorazowo prezentuje KZBS.

W artykule omówiono, jakie zmiany czekają banki jesienią oraz na początku przyszłego roku, wskazując m.in. na podniesienie bufora zabezpieczającego (wzrost o 0,6 pkt proc, do 1,88 proc od 2018 r.), podniesienie wagi ryzyka na hipoteki walutowe (do 150 proc. ze 100 proc. od grudnia br.) oraz wejście nowych standardów rachunkowości IFRS9 dotyczących rezerw. Według autora artykułu to w jaki sposób wymienione zmiany wskaźników wpłyną na banki zależy od ich sytuacji. Można podzielić je na trzy grupy – wypłacające dywidendę, te które nie są w stanie płacić dywidend, ale mają dużą nadwyżkę kapitałową oraz banki, które są na granicy pod względem współczynników wymaganych przez KNF. W artykule porównano również jak kształtują się współczynniki kapitałowe w kilku bankach komercyjnych oraz jak wzrastały one w  latach 2013-2018.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią artykułu klikając w poniższy link: http://www.rp.pl/Banki/309049877-Banki-beda-musialy-miec-wiecej-kapitalu.html#ap-1

Partnerzy