Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ZAMKNIJ
 

Aktualności

06 maja 2019RODO – zmiany przepisów już obowiązują  

W dniu 4 maja br. wszedł w życie pakiet zmian legislacyjnych, w pełni dostosowujących polskie regulacje do wymagań unijnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO).
 
Pakiet zmian uchwalony 21 lutego br. zmienia ponad 160 polskich aktów prawnych,  w tym, co szczególnie istotne dla sektora bankowego, w ustawie Prawo bankowe. Z punktu widzenia obywatela nowe przepisy wzmacniają ochronę prywatności i gwarantują dostęp do interesujących go danych. Obywatel będzie miał np. możliwość uzyskania szczegółowych informacji na temat celu przetwarzania jego danych przez instytucje finansowe i sposobie ich wykorzystania, w tym prawo do uzyskania wyjaśnienia, na jakiej podstawie bank podjął decyzję o odmowie udzielenia kredytu.
 
Zgodnie z nowoprzyjętymi przepisami obowiązkiem banku jest więc wskazanie, jakie konkretnie informacje o sytuacji zawodowej, finansowej czy rodzinnej klienta zaważyły na negatywnej ocenie, przy czym banki nie muszą ujawniać algorytmów, które posłużyły do oceny zdolności kredytowej, gdyż stanowią one tajemnicę przedsiębiorstwa. Jeśli bank odrzucił wniosek, ponieważ według jego kalkulacji klienta nie stać na spłatę raty w danej wysokości, powinien on ujawnić wszystkie dochody i koszty, które wziął pod uwagę. Informacje te konsument powinien otrzymać bezpłatnie.
 
Więcej informacji na ten temat przeczytają Państwo na portalu Bankier.pl:
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Bank-odmowil-kredytu-Musi-podac-powod-7662499.html
 
 

Partnerzy