Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ZAMKNIJ
 

Aktualności

18 września 2018Robocze spotkanie przedstawicieli europejskich małych banków spółdzielczych w sprawie nowych standardów proporcjonalności

17 września br. w siedzibie BVR w Berlinie miało miejsce spotkanie reprezentantów  niemieckiego BVR, austriackich Raiffeisen oraz Volksbanken, włoskiej Federcasse, hiszpańskich Kaha Rurales i Maare, luxemburskiwgo Raiffeisena oraz polskiego KZBS i brytyjskich Building Societas w sprawie nowej koncepcji reguły proporcjonalności w ramach pakietu regulacji bankowych (CRD/CRR/BRRD), nazwanej roboczo „small banking box”.


Idea powstała w obliczu narastającego przekonania, że małe banki o nieskomplikowanym modelu biznesowym doznają zdecydowanie nadmiernych obciążeń sprawozdawczych i prezentacyjnych, niewspółmiernie dolegliwych w porównaniu do pozostałego sektora bankowego, obciążających je w codziennej działalności i wpływających tym samym negatywne na możliwości rozwojowe i zdolność do kredytowania gospodarki.
Nowa koncepcja tego podejścia zakłada docelowo uchylenie niektórych obowiązków sprawozdawczych nie mających istotnego wpływu na bezpieczeństwo, stabilność sektora jak i indywidualną „odporność” poszczególnych banków. Pomysł ten co do zasady znalazł poparcie w środowiskach niektórych, także bardzo wpływowych w UE, narodowych nadzorów bankowych, co czyni pozycję zainteresowanych tym rozwiązaniem grup banków spółdzielczych UE, zdecydowanie lepszą. Kierunkowo idea ta znajduje coraz większe zrozumienie także w parlamencie UE. Wymaga jednak na początkowym etapie dużego wysiłku koncepcyjnego oraz przekonania do projektowanych rozwiązań wszystkie zainteresowane strony. Koncepcja różni się od dotychczasowych sloganów o proporcjonalności swoim holistycznym podejściem zakładającym zmiany prawne na poziomie aktów najwyższego rzędu (dyrektyw, rozporządzeń) oraz wyodrębnienie w ramach  single rule book (zharmonizowany zbiór zasad ostrożnościowych UE) banków "małych" o nieskomplikowanym modelu biznesowym, obok banków zwykłych oraz banków uznawanych za systemowo w tym globalnie ważnych, z zachowaniem zasady równego traktowania wobec prawa.
W październiku planowanie jest kolejne przybliżenie tej bardzo obiecującej koncepcji. Jak podkreślano w trakcie dyskusji, należy wykorzystać obecną przychylność organów UE wobec tej inicjatywy.

Partnerzy