Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ZAMKNIJ
 

Aktualności

18 października 2017PRZYPOMINAMY: od stycznia nastąpią zmiany w zasadach opłacania składek do ZUS

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw od dnia 1 stycznia 2018 r. nastąpią zmiany w zasadach opłacania składek, do poboru których zobowiązany jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Tym samym nastąpi odejście od wykorzystywania formatu komunikatu Elixir „12n” na rzecz standardowego komunikatu Elixir „11n”.

ZUS będzie samodzielnie podejmował szereg działań informujących o tych zmianach, jednakże ich charakter i wpływ na sektor bankowy sprawiają, że aktywny udział banków spółdzielczych w kampanii informacyjnej może w znacznym stopniu zwiększyć skalę skutecznego dotarcia z informacją do płatników składek, a samym bankom spółdzielczym stworzyć dodatkowe możliwości bycia pomocnym klientom i dalszego umocnienia relacji.

Wprowadzenie od dnia 1 stycznia 2018 r. zmiany polegającej na zastąpieniu dotychczasowych czterech lub trzech wpłat jednym przelewem na indywidualny rachunek składkowy każdego płatnika oraz rezygnacja z dedykowanego dla wpłat do ZUS komunikatu Elixir „12n” oznacza konieczność wprowadzenia do tego czasu przez banki zmian w aplikacjach klienckich, wykorzystywanych przy opłacaniu składek.

KZBS wspiera banki w przygotowaniu się do przedmiotowych zmian, przekazując pakiet informacji nt. projektu e-Składka.

Partnerzy