Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ZAMKNIJ
 

Aktualności

09 stycznia 2018Przygotowania sektora bankowego do realizacji obowiązków związanych z systemem STIR

29 grudnia 2017 r. w Dzienniku Ustaw ogłoszona została ustawa z dnia 24 listopada 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych (Dz. U. z 2017 r. poz. 2491), w której przewidziano wprowadzenie systemu STIR.

Biorąc pod uwagę, iż zbliża się w związku z tym termin, od którego banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo – kredytowe będą zobowiązane do wykonywania przewidzianych w niej obowiązków, Krajowa Izba Rozliczeniowa przygotowała szereg regulacji dotyczących STIR. Składają się na nie: Regulamin STIR dla banków i SKOK-ów oraz Specyfikacje techniczne opisujące m. in. standard wymiany plików i danych, harmonogram wymiany danych, kryteria testowania, zasady obsługi zgłoszeń i dane kontaktowe na potrzeby obsługi systemu.

W celu uzyskania dostępu do STIR w ramach przewidzianych kanałów dostępowych dla środowiska testowego, pre-produkcyjnego oraz produkcyjnego niezbędne jest wypełnienie przez banki stosownych formularzy zgłoszeniowych. Z dniem wejścia w życie ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych dotychczasowe konta dostępu do środowisk testowych CMO/STIR zostaną zablokowane i dostęp do STIR (zarówno do środowiska testowego, pre-produkcyinego jak i produkcyjnego) będzie możliwy wyłącznie poprzez konta wskazane w przesłanych przez banki formularzach.

KZBS zwraca szczególną uwagę banków spółdzielczych na konieczność zapoznania się z dokumentacją przygotowaną przez KIR oraz realizację działań umożliwiających przygotowanie się do wypełniania obowiązków wynikających z wprowadzenia systemu STIR.

Partnerzy