Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ZAMKNIJ
 

Aktualności

30 listopada 2018Projekt ustawy o zmianie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw

W dniu 26 listopada br. na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano tytułowy projekt wprowadzający istotne zmiany dla sektora bankowego oceniane z perspektywy zasad obrotu nieruchomościami rolnymi.

W zakresie zmiany ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego Projekt wprowadza m.in. następujące rozwiązania: 

  •  umożliwienie nabywania w postępowaniu egzekucyjnym i upadłościowym nieruchomości rolnych przez nieograniczony krąg osób, bez potrzeby uzyskania zgody Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR), a tym samym zwiększając możliwość zbycia nieruchomości na licytacji;
  • złagodzenie rygorów przy zbywaniu nieruchomości rolnych o powierzchnie do 1 ha, umożliwiające nabywanie ich przez osoby nie będące rolnikami;
  • skrócenie okresu z 10 do 5 lat , w którym nabywca zobowiązany będzie do prowadzenia gospodarstwa rolnego, w skład którego weszła nabyta nieruchomość rolna, dopuszczając możliwość jej zbycia za zgodą Dyrektora Generalnego KOWR (a nie jak dotychczas za zgodą sądu). Zgoda będzie wydawana, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem nabywcy nieruchomości rolnej lub interesem publicznym.

Zmiany objęte projektem umożliwią przeprowadzenie bez dotychczasowych ograniczeń licytacji nieruchomości rolnych, umożliwiając w większym stopniu zaspokajanie wierzytelności bankowych z tytułu udzielonych kredytów.  

Pełna treść projektu dostępna jest pod poniższym linkiem:

https://legislacja.rcl.gov.pl/docs/2/12304900/12467908/12467909/dokument369021.pdf 

 

Partnerzy