Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ZAMKNIJ
 

Aktualności

23 stycznia 2018Prace nad implementacją w Polsce Dyrektywy PSD 2 zmierzają ku końcowi

23 stycznia br. do Sejmu wpłynął projekt ustawy o zmianie ustawy o usługach płatniczych      oraz niektórych innych ustaw, będącej implementacją w polskim porządku prawnym dyrektywy PSD 2.

Dyrektywa PSD 2 stanowi podstawę prawną dla stworzenia jednolitego rynku płatności w Unii Europejskiej opartego o bezpieczne i bardziej innowacyjne usługi płatnicze. Przewiduje ona m.in. wprowadzenie nowej kategorii dostawców usług płatniczych, poszerzenie katalogu usług płatniczych o dwa nowe typy usług: usługę inicjowania transakcji płatniczej (payment initiation service - PIS) i usługę dostępu do informacji o rachunku (account information service - AIS) oraz modyfikację zasad odpowiedzialności za nieautoryzowaną transakcję płatniczą. Dyrektywa PSD 2 w całości zastąpi stosowane dotychczas przepisy dyrektywy PSD, zaś przygotowane zmiany w ustawie o usługach płatniczych, zapewniają pełną transpozycję PSD 2 do polskiego systemu prawnego.

Wdrożenie dyrektywy PSD 2 będzie miało szczególne znaczenie przede wszystkim w sektorze bankowym. Banki spółdzielcze, tak jak cały sektor, będą musiały zrewidować swoje strategie biznesowe i w zależności od tego, czy potraktują wdrażane zmiany jako szansę na nowe możliwości rynkowe i pozyskiwanie nowych klientów, czy też jako zagrożenie swojej obecnej pozycji rynkowej i utraty obecnych klientów na rzecz niebankowych instytucji płatniczych i najbardziej aktywnych na tym polu banków, wdrożyć wymagane zmiany prawne i przede wszystkim technologiczne.

Z projektem ustawy można się zapoznać TUTAJ

Partnerzy