Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ZAMKNIJ
 

Aktualności

18 czerwca 2018Posiedzenie Komitetu Wykonawczego EACB z udziałem przedstawiciela KZBS

15 czerwca br. odbyło się posiedzenie Komitetu Wykonawczego Europejskiego Stowarzyszenia Banków Spółdzielczych (EACB). Spotkanie odbyło się w Wiedniu. Uczestniczyło w nim ok. 40 przedstawicieli banków i federacji spółdzielczości bankowej z Europy oraz Japonii.

Prace Komitetu koncentrowały się wokół bankowych ram regulacyjnych nowelizowanych obecnie na poziomie UE i międzynarodowych instytucji finansowych (m.in. BCBS), z takich obszarów, jak CRR/CRD, restrukturyzacja, corporate governance i zrównoważone finansowanie projektów określanych mianem green finance.

Podczas posiedzenia członkowie Komitetu Wykonawczego wyłonili skład Zarządu na okres kolejnych dwóch lat: Przewodniczącym EACB został ponownie wybrany Gerhard Hofmann, członek Zarządu Krajowego Stowarzyszenia Niemieckich Banków Spółdzielczych (BVR), a Wiceprzewodniczącym (ponownie) – Wiebe Draijer, dyrektor generalny Rabobanku. W skład Zarząd wszedł także Pierre-Edouard Batard – Zastępca Dyrektora Generalnego Crédit Mutuel, który został Wiceprzewodniczącym. Członkami Zarządu zostali Reiner Borns, Dyrektor Finansowy Volksbanken Wien oraz Augusto Dell’Erba, Prezes Federcasse.

Gerhard Hofmann w swoim wystąpieniu poelekcyjnym mówił, że jest zaszczycony, iż może kontynuować prace wspólnie z kolegami z Zarządu i członkami Komitetu Wykonawczego. – „Naszym zobowiązaniem jest dalsze bronienie i promowanie, pod egidą EACB, modelu bankowości spółdzielczej. W roku 2018 – z okazji jubileuszu 200-lecia jednego z założycieli banków spółdzielczych, Friedricha Wilhelma Raiffeisena – świętujemy na całym świecie nasze tradycje i wyróżniające spółdzielczość cechy. Jednak narzucane ramy prawne i praktyki nadzorcze zbyt często ignorują naszą specyfikę, dzięki której banki spółdzielcze stały się silne. Te ramy i praktyki mają też tendencję do jej ograniczania lub nawet kwestionowania. Władze UE powinny wziąć pod uwagę strukturę sieci spółdzielczych i instytucjonalne systemy ochrony, co jest szczególnie istotne w sytuacji uporządkowanej likwidacji banku (z uwzględnieniem MREL) lub w dyskusji na temat EDIS. Ponadto, konieczne jest elastyczne podejście do pakietu redukcji ryzyka oraz wdrożenie umowy bazylejskiej z grudnia 2017 r. w celu uwzględnienia różnic w spółdzielniach. Jeśli chodzi o zrównoważone finanse, banki spółdzielcze wspierają obecne inicjatywy polityczne; istnieje jednak ryzyko, że nasza istotna rola na szczeblu lokalnym w zakresie celów środowiskowych i społecznych zostanie podważona przez zbyt nasilone środki nakazowe. Wreszcie, co istotne, mamy obawy co do niedawnych zasad ładu korporacyjnego EUNB / EUNGiPW w zakresie dopasowania i ich proporcjonalnego charakteru, które mogą wpływać na specyfikę zarządzania w spółdzielniach. Po wprowadzeniu rozsądnych i zrównoważonych modeli biznesowych, organy regulacyjne i organy nadzorcze nie będą musiały ingerować”.

Relację przedstawiciela KZBS z działań Komitetu Wykonawczego EACB opublikujemy w najbliższym czasie.

Więcej informacji na temat ostatniego posiedzenia Komitetu Wykonawczego EACB jest dostępnych pod linkiem: http://www.eacb.coop/en/news/eacb-news/press-release-eacb-executive-committee-in-vienna.html .

Partnerzy