Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ZAMKNIJ
 

Aktualności

11 marca 2016Posiedzenie Komisji Finansów Publicznych w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym

Głównym celem tytułowego projektu jest zmiana sposobu ustalania składek banków na rzecz Bankowego Funduszu Gwarancyjnego z rocznego na kwartalny. Projekt ma charakter szczególny, dotyczy składek płatnych na rzecz BFG w 2016 r.
 
W dniu  9 marca br. Komisja Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała poprawki zgłoszone przez posłów w czasie drugiego czytania na posiedzeniu Sejmu.
 
Z uwagi na trwający proces tworzenia systemów ochrony instytucjonalnej w sektorze bankowości spółdzielczej, istotne znaczenie mogą mieć poprawki dotyczące sposobu wnoszenia opłat na BFG i ich wysokości  przez uczestników IPS.

Zgodnie z proponowaną zmianą, podmioty objęte systemem gwarantowania, będące w pierwszym dniu kwartału, za który należna jest opłata na dany kwartał, będace uczestnikami systemu ochrony instytucjonalnej, wnoszą do BFG opłatę na dany kwartał w wysokości 50%, pozostałe 50% wnoszą zaś na fundusz pomocowy tego systemu. Natomiast opłata ostrożnościowa należna za dany kwartał wpłacana jest w pełnej wysokości  na fundusz pomocowy IPS.

Treść zgłoszonych poprawek dostępna jest pod poniższym linkiem:
http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/druk.xsp?nr=282-A

Partnerzy