Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ZAMKNIJ
 

Aktualności

08 maja 2018Posiedzenia senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych z udziałem KZBS

W dniu 10 kwietnia br. przedmiotem Komisji Budżetu i Finansów Publicznych była ustawa o zmianie ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustawach, natomiast w dniu 19 kwietnia br. omawiano ustawę dotyczącą zasad pozyskiwania informacji o niekaralności osób ubiegających się o zatrudnienie i osób zatrudnionych.

Ustawa o zmianie ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw
Podstawowym celem ustawy jest dostosowanie krajowych regulacji dotyczących sposobu świadczenia usług płatniczych do postanowień dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2366 z dnia 25 listopada 2015 r. w sprawie usług płatniczych w ramach rynku wewnętrznego. Senat w dniu 16 kwietnia br. przyjął poprawki do ustawy.

Ustawa o zasadach pozyskiwania informacji o niekaralności osób ubiegających się o zatrudnienie i osób zatrudnionych
Celem ustawy jest stworzenie podstaw prawnych do pozyskiwania i przetwarzania informacji o karalności zatrudnianych osób. Na podstawie obowiązujących przepisów pracodawca może żądać informacji o niekaralności od osób ubiegających się o zatrudnienie tylko wówczas, gdy wymóg niekaralności wynika z odrębnych przepisów. W sytuacji, gdy nie ma wyraźnej podstawy prawnej, pracodawca nie ma prawa żądać zaświadczenia o niekaralności. Wprowadzenie przedmiotowej regulacji jest niezbędne z uwagi na skalę ryzyk związanych z działalnością podmiotów rynku finansowego dla stabilności systemu finansowego. Komisja Budżetu i Finansów Publicznych wniosła o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Partnerzy