Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ZAMKNIJ
 

Aktualności

08 sierpnia 2018Podstawowy rachunek płatniczy – od dziś w każdym banku

Od 8 sierpnia br. wszystkie banki, w tym banki spółdzielcze oraz SKOK-i muszą dostosować swoją ofertę do zmian w wynikających z ustawy o zmianie ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw z dnia 30 listopada 2016 roku, która weszła w życie w dniu 8 lutego 2017 roku. Jedną z kluczowych zmian jest obowiązek posiadania w ofercie banku podstawowego rachunku płatniczego.
 
Przedmiotowa ustawa stanowi implementację do polskiego porządku prawnego m.in. dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/92/UE z dnia 23 lipca 2014 r. w sprawie porównywalności opłat związanych z rachunkami płatniczymi, przenoszenia rachunku płatniczego oraz dostępu do podstawowego rachunku płatniczego.
 
Celem rozwiązań zawartych w Ustawie jest poszerzenie oferty usług płatniczych dostępnych dla konsumentów, poprawa jakości oraz przejrzystości usług świadczonych przez dostawców usług płatniczych, zwiększenie mobilności konsumentów, jak również zwiększenie możliwości w zakresie porównywania dostępnych usług dotyczących rachunków płatniczych.
 
Podstawową zmianą wynikającą z Ustawy jest obowiązek wprowadzenia przez dostawców usług płatniczych określonych w Ustawie podstawowego rachunku płatniczego. W ramach takiego rachunku klient musi mieć możliwość wykonania podstawowych transakcji płatniczych. Proponowane rozwiązania regulują również kwestie serwisów internetowych zajmujących się porównywaniem ofert różnych dostawców usług płatniczych w zakresie prowadzenia rachunku płatniczego. Ustawa precyzuje również przesłanki, sposób i tryb przenoszenia rachunków płatniczych oraz wprowadza dodatkowe obowiązki informacyjne, w tym m.in. dotyczące przekazywania klientowi informacji umożliwiających porównywalność opłat przed zawarciem umowy o prowadzenie rachunku oraz informacji w sprawie opłat pobieranych przez bank.

Partnerzy