Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ZAMKNIJ
 

Aktualności

06 marca 2018Od dnia 14 marca 2018 r. KIR rozpocznie ustalanie Wskaźnika Ryzyka dla podmiotów kwalifikowanych  

Zgodnie z zapisami ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych, wprowadzającej tzw. system STIR oraz w oparciu o wcześniejsze deklaracje, od dnia 14 marca br. KIR rozpocznie ustalanie Wskaźnika Ryzyka dla podmiotów kwalifikowanych. Informacja o Wskaźniku Ryzyka będzie dostępna dla Uczestników STIR w trybie określonym w Regulaminie STIR dla Banków i SKOK-ów oraz w Specyfikacjach technicznych STIR dla Banków i SKOK-ów. W tej sprawie banki spółdzielcze otrzymają za pośrednictwem banków zrzeszających stosowną korespondencję z KIR.

Informacja o Wskaźniku Ryzyka, stanowi informację uzupełniającą wewnętrzne źródła danych i procedury oceny ryzyka stosowane przez Uczestników STIR. Informacja ta powinna być wykorzystywana w ramach wewnętrznych procesów oceny ryzyka.

Jak podkreśla KIR, Wskaźnik Ryzyka nie powinien być jedynym elementem procesu oceny ryzyka. Wszelkie działania podejmowane na podstawie wyliczonego Wskaźnika Ryzyka powinny uwzględniać wewnętrzną strategię postępowania z ryzykiem i być dostosowane do specyfiki banku oraz charakteru jego klientów i ich wspólnych relacji.

Zasadność przyjętych przez Uczestnika STIR rozwiązań w zakresie uwzględniania Wskaźnika Ryzyka powinna być przedmiotem wnikliwej analizy, szczególnie w początkowym okresie, tak by wyeliminowane zostało ryzyko automatycznego podejmowania decyzji nieadekwatnych do oceny danego podmiotu dokonywanej w oparciu o całokształt posiadanych przez Uczestnika STIR danych.

W zależności od kategorii ryzyka Uczestnik STIR powinien podjąć stosowne działania, uwzględnione w wewnętrznych procedurach, aby ograniczyć możliwość wykorzystania jego działalności do wyłudzeń skarbowych. W tym celu niezbędne będzie, na co wskazuje KIR, wydzielenie stosownych kompetencji w tym zakresie, w szczególności dedykowanych do sprawnego reagowania na żądania Krajowej Administracji Skarbowej w celu skutecznego przeciwdziałania niekorzystnym zjawiskom gospodarczym.

KZBS apeluje do banków spółdzielczych o podjęcie skoordynowanych z właściwymi zrzeszeniami i spółdzielniami IPS działań w celu uwzględnienia Wskaźnika Ryzyka w wewnętrznych procedurach określających ocenę ryzyka.

 

Partnerzy