Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ZAMKNIJ
 

Aktualności

17 marca 2014Obligacje komunalne w banku spółdzielczym

W dniu 7 marca br. odbyła się konferencja pn. „Obligacje Komunalne jako Forma Finansowania Jednostek Samorządu Terytorialnego”.  Spotkanie zorganizowano z inicjatywy Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej oraz Domu Maklerskiego Banku BPS.
 
Na zaproszenie organizatorów do siedziby ostrowskiego Starostwa Powiatowego na konferencję przybyli Wójtowie, Burmistrzowie oraz Skarbnicy jednostek samorządowych powiatu. Podczas Konferencji rozmawiano o problemach finansowych, z którymi od lat borykają się samorządy w całym kraju. Szczegółowo omówiono temat obligacji komunalnych, które pomimo tego, iż nie są nową, świeżo ukształtowaną formą pozasubwencyjnego wsparcia finansowego jednostek samorządu terytorialnego to forma ta jest rzadziej stosowana przez samorządy. Obligacje komunalne mogą stanowić dobrą alternatywę dla stosowanych powszechnie kredytów i pożyczek.
 
Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej, Pan Bartosz Kublik wyjaśnia: „Samo słowo kojarzy się z czymś wyrafinowanym, a zarazem niedostępnym dla samorządów lokalnych. Wątpliwości wzbudzają koszty obligacji komunalnych w odniesieniu do tradycyjnego finasowania. Należy pamiętać, że forma rzadziej stosowana nie zawsze jest tożsama ze zwiększonym ryzykiem, w związku z czym warto rozważyć alternatywne możliwości finansowania, tym bardziej, że współpraca banku, domu maklerskiego oraz samorządu pozwala na wypracowanie warunków kredytowania, korzystnych dla każdej ze stron”.
 
Podczas Konferencji eksperci logicznie i rzeczowo przedstawiali korzyści związane z obligacjami komunalnymi, opierając się na definicjach i przykładach. Wiele wskazuje na to, że obligacje komunalne zaproponowane podczas konferencji przez Dom Maklerski BPS wraz z Bankiem Spółdzielczym staną się tematem obrad i dyskusji niejednej gminy w Powiecie Ostrowskim. Szczególnie w kontekście nowego budżetu unijnego oraz poszukiwania przez samorządy finasowania zewnętrznego.

Partnerzy