Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ZAMKNIJ
 

Aktualności

18 grudnia 2017Nowe obowiązki dla banków spółdzielczych

W Parlamencie zakończyły się prace nad przepisami wprowadzającymi rozwiązania, które banki będą musiały zaimplementować w swoich systemach informatycznych. Senat bez poprawek przyjął zmiany do ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw i zmiany do ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych, w których przewidziano wprowadzenie tzw. systemu STIR.

Banki w ciągu 6 miesięcy od wejścia w życie tych przepisów będą musiały dostosować swoje systemy informatyczne i zaczną przekazywać fiskusowi dzienne zestawienia transakcji realizowanych za pośrednictwem systemu bankowego przez przedsiębiorców. Ważne jest, że dla banków spółdzielczych i SKOK-ów – termin ten wydłużony został do 8 miesięcy. Jednocześnie w ustawie o VAT, przewidziano zastosowanie mechanizmu podzielonej płatności, czyli tzw. split payment.

Przepisy wprowadzające mechanizm podzielonej płatności wejdą w życie nie jak pierwotnie zakładano, tj. od 1 kwietnia 2018 r., ale 3 miesiące później, czyli od 1 lipca 2018 r.

Partnerzy