Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ZAMKNIJ
 

Aktualności

02 czerwca 2017NBP opublikował raport o stabilności systemu finansowego

Polski system finansowy funkcjonuje stabilnie, a natężenie zagrożeń dla jego stabilności nie zmieniło się istotnie w okresie od publikacji poprzedniej edycji raportu. Pozostaje jednak na podwyższonym poziomie, głównie z uwagi na utrzymującą się niepewność w otoczeniu polskiej gospodarki – czytamy w raporcie przygotowanym przez Departament Stabilności Finansowej NBP.
 
Analiza przeprowadzona w raporcie opiera się na danych dostępnych do dnia 31 marca 2017r. (cut-off date). Niektóre dane o dużej częstotliwości, zwłaszcza te dotyczące rynków finansowych i inne szczególnie istotne informacje wykraczają poza przyjęty cut-off date.
 
Z raportu wynika, że „sektor banków spółdzielczych jest stabilny. Banki spółdzielcze, w większości przypadków, spełniają nadzorcze wymogi kapitałowe i płynnościowe. Działaniem wzmacniającym odporność sektora jest stworzenie tzw. systemów ochrony instytucjonalnej (IPS). Tym niemniej środowisko niskich stóp procentowych oraz niska efektywność związana z modelem biznesowym tego sektora stanowią wyzwanie dla zyskowności banków spółdzielczych i ich zdolności do rozwoju. Niektóre banki, zwłaszcza większe, zwiększyły zaangażowanie w bardziej ryzykowne aktywa, co w przypadku niedostatecznych kompetencji w zarządzaniu ryzykiem może rodzić zagrożenia dla ich stabilności. Niepokojącym zjawiskiem jest w ich przypadku słaba jakość i relatywnie wysoka koncentracja portfela kredytowego przy niskim poziomie pokrycia kredytów zagrożonych odpisami. Pozostawanie szeregu banków spółdzielczych poza strukturami IPS jest zjawiskiem negatywnym.”

Poniżej publikujemy pełen raport
Raport NBP  

Partnerzy