Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ZAMKNIJ
 

Aktualności

02 lutego 2018Minister Finansów podpisał rozporządzenie w sprawie opłaty za wskaźnik ryzyka wyliczany w oparciu o system STIR

13 stycznia 2018 r. weszła w życie ustawa z dnia 24 listopada 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych (Dz. U. poz. 2491), w której przewidziano wprowadzenie Systemu Teleinformatycznego Izby Rozliczeniowej (STIR).

Najważniejszym celem Ustawy jest ograniczenie luki w podatku VAT. Ustawa przewiduje stopniowe uruchomienie systemu analizy i przekazywania informacji w celu zapobiegania wyłudzeniom skarbowym. Dzięki prowadzonemu przez Krajową Izbę Rozliczeniową systemowi STIR Krajowa Administracja Skarbowa będzie otrzymywała informacje o rachunkach podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, a także o wszystkich transakcjach tych podmiotów dokonywanych za pośrednictwem objętych tym systemem rachunków bankowych lub rachunków spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. W oparciu o te informacje będzie dokonywana analiza ryzyka wystąpienia wyłudzenia skarbowego. W związku z funkcjonowaniem systemu STIR banki i SKOK-i będą ponosiły roczną opłatę za ustalany w oparciu o dane z systemu wskaźnik ryzyka. Została ona określona w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 30 stycznia 2018 r. w sprawie opłaty za ustalanie wskaźnika ryzyka i będzie wynosić 67 groszy netto za każdy rachunek należący do podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą.

Z pełnym tekstem Rozporządzenia można się zapoznać klikając w poniższy link

http://www.dziennikustaw.gov.pl/du/2018/282/1

Partnerzy