Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ZAMKNIJ
 

Aktualności

28 września 2017KZBS ws. ograniczeń zabezpieczeń wierzytelności producentów rolnych

27 września br. odbyło się posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. KZBS  reprezentowali Wiceprezesi Zarządu Michał Krakowiak i Jan Grzesiek.

Tematem posiedzenia Komisji było Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 5 lipca br. w sprawie określenia przedmiotów należących do rolnika prowadzącego gospodarstwo, które nie podlegają egzekucji. Pisemne stanowisko sektora bankowości spółdzielczej w tej sprawie było już wcześniej komunikowane przez KZBS właściwym resortom, tj. Ministerstwu Sprawiedliwości  i Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W dyskusji z udziałem licznie przybyłych na posiedzenie przedstawicieli strony społecznej, KZBS przekonywał do uwzględnienia postulatów środowiska bankowego, wskazując także na ryzyko ograniczenia akcji kredytowej wobec rolnictwa w przypadku nieuwzględnienia zgłoszonych postulatów.

W piśmie do Ministra Sprawiedliwości KZBS m.in. wskazał, iż Rozporządzenie istotnie ogranicza możliwości skutecznego zabezpieczenia wierzytelności, wynikających z umów kredytowych z właścicielami gospodarstw rolnych, co w efekcie może skutkować ograniczeniem a nawet zamknięciem drogi do uzyskania kredytów, w szczególności przez tych rolników, których głównym majątkiem jest nieruchomość rolna, zabudowania i produkcja w gospodarstwie rolnym.

Z pełną treścią stanowiska KZBS mogą się Państwo zapoznać w zakładce Strefa Członkowska dostępnej po zalogowaniu.

Partnerzy