Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ZAMKNIJ
 

Aktualności

12 października 2017KZBS w sprawie projektu ustawy o wsparciu kredytobiorców

W dniu 12 października br. KZBS skierował uwagi do poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W przedłożonym stanowisku zwrócono uwagę m.in. na istotne ryzyko systemowe, które dodatkowo może narastać ze względu na szeroki zakres beneficjentów ustawy, zwiększenie wysokości rat, wydłużenie okresu udzielania pomocy, wprowadzenie instytucji obligatoryjnego umorzenia udzielonego wsparcia, jak również wprowadzenie bezterminowej możliwości korzystania z Funduszu Wsparcia, co będzie wiązało się z kolejnymi obciążeniami banków w postaci wpłat na ww. Fundusz.

KZBS w szczególności zwrócił uwagę na brak uzasadnionych podstaw do pobierania kolejnych kwartalnych wpłat na Fundusz, zważywszy na stan wykorzystania środków Funduszu Wsparcia pozwalającego w pełni na prowadzenie działań polegających na wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej.  W wątpliwość poddano również zasadność wprowadzenia obligatoryjnego umorzenia prawie 1/3 udzielonego wsparcia, w przypadku spłaty bez opóźnienia 100 rat. Według Związku wystarczające są aktualnie funkcjonujące „mechanizmy pomocowe”, tj. dostępność fakultatywnego umorzenia całości lub części udzielonego wsparcia, jak również odroczenia lub rozłożenia na raty zaległej należności, w zależności od oceny konkretnej sytuacji.

Partnerzy