Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ZAMKNIJ
 

Aktualności

04 grudnia 2015Kontrola w bankach spółdzielczych sojusznikiem w procesie zarządzania instytucją

W dniu 4 grudnia br. w Sali im. Władysława Grabskiego w NBP odbyła się tytułowa konferencja zorganizowana przez Krajowy Związek Banków Spółdzielczych, pod patronatem Narodowego Banku Polskiego.

W ramach konferencji Jacek Bartkiewicz, Członek Zarządu NBP przedstawił z perspektywy NBP wpływ sektora spółdzielczości bankowej na stabilność systemu finansowego, na podstawie ryzyk generowanych przez banki spółdzielcze, w tym m.in. biznesowego, kredytowego, operacyjnego oraz rynku finansowego. Podkreślił, iż idea która przyświecała IPS jest wyjściem naprzeciw symbiozie, w której funkcjonują banki spółdzielcze.

Następnie wystąpił Wojciech Kwaśniak, Zastępca Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Odniósł się do aktualnej sytuacji banków spółdzielczych. Omawiając otoczenie, w którym funkcjonują banki spółdzielcze wskazał na potrzebę monitorowania ryzyk, zarówno w poszczególnych bankach spółdzielczych jak i w bankach zrzeszających. Zwrócił uwagę na działalność banków w środowisku niskich stóp procentowych oraz potrzebę dostosowania się do nowych regulacji prawnych.

Konferencję podzielono na trzy części. Podczas dwóch pierwszych temat kontroli omówiono z perspektywy przedstawicieli banków spółdzielczych i banków zrzeszających, natomiast trzecia część poświęcona została lustracji w systemie kontroli spółdzielni bankowej.

Prezes Zarządu KZBS Krystyna Majerczyk-Żabówka wprowadziła do dyskusji poprzez prezentację pt. „Kontrola czy system kontroli – w obliczu wyzwań rynkowych i regulacyjnych”. Moderowała również pierwszy panel prezentujący kontrole z perspektywy podmiotów kontrolowanych.

W dyskusji mającej miejsce podczas konferencji głos zabrał m.in. Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Jarocinie, Wiceprezes Krajowego Związku Banków Spółdzielczych Jan Grzesiek, który podkreślił, że kontrola jako instrument nadzorczy jest niezbędna w celu sprawnego zarządzania instytucją. Ważne jednak, by zwrócić uwagę na ich jakość oraz skuteczność. Aby to osiągnąć nie należy opierać ich wyłącznie na wskaźnikach, ponieważ dzięki takiej kontroli nie uzyskujemy rzeczywistej oceny.

W podsumowaniu konferencji podkreślono, że obecnie liczba kontroli w bankach jest zbyt duża a niektóre czynności z nimi związane się pokrywają. Dlatego też, należy przeanalizować kontrole i związane z  nimi koszty. Duże nadzieje w tym zakresie banki spółdzielcze pokładają w funkcjonowaniu Systemu Ochrony Instytucjonalnej.

 

Krajowy Związek Banków Spółdzielczych dziękuje za obecność

wszystkim uczestnikom konferencji

 

Podziękowania za wsparcie konferencji kierujemy również do Narodowego Banku Polskiego oraz partnera generalnego konferencji

Biura Informacji Kredytowej

 

 

*Informacja nie stanowi pełnej relacji z konferencji. Jej rozszerzona wersja opublikowana zostanie w listopadowo-grudniowym numerze magazynu „Głos Banków Spółdzielczych.

Partnerzy