Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ZAMKNIJ
 

Aktualności

25 marca 2016Kongres Płatności Bezgotówkowych

W dniach 22-23 marca br. w Warszawie odbył się IV Międzynarodowy Kongres Płatności Bezgotówkowych. Wydarzenie zorganizowane przez  Fundację Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego odbyło się pod hasłem „Transformując rynek płatności – Polska w awangardzie europejskiej”.
 
Jeden z paneli Kongresu dotyczył regulacji prawnych rynku obrotu bezgotówkowego. Wykład wprowadzający należał do dr Jana Byrskiego, adwokata i partnera w Kancelarii Trample, Konarski, Podrecki i Wspólnicy, który wyjaśnił kluczowe zagadnienia w zakresie trzech regulacji: Rozporządzenia MIFREG (Multilateral Interchange Fees Regulation) dotyczącego opłat interchange w odniesieniu do transakcji płatniczych realizowanych w oparciu o kartę oraz zasad konkurencji na rynku kart płatniczych, dyrektywy PAD (Payment Accounts Directive), odnoszącej się do porównywalności opłat związanych z rachunkami płatniczymi, przenoszenia rachunku płatniczego i dostępu do podstawowego rachunku płatniczego oraz dyrektywy PSD2  (Payment Services Directive) na temat usług płatniczych w ramach rynku wewnętrznego, mającej na celu rozszerzenie ram prawnych, określających zasady świadczenia usług płatniczych, uzupełnienie istniejących regulacji, a także - wyjaśnienie powstałych na ich tle wątpliwości.
 
Uczestnicy panelu, w tym: Karol Stec, dyrektor ds. Koordynacji projektów, POHID, Paweł Widawski, dyrektor zespołu bankowości elektronicznej i systemu płatniczego ZBP, Rafał Gołębiewski, Dyrektor Generalny, Elavon Polska oraz Michał Szymański, Wiceprezes Zarządu KIR zastanawiali się m.in. nad tym, które ze zmian regulacyjnych najbardziej wpłynął na funkcjonowanie rynku oraz co zmieni objęcie organizacji kartowych nadzorem państwowym. Rozmawiano również o konkurencji pomiędzy bankami, a innymi dostawcami usług płatniczych, w tym firmy branży FinTech. Podsumowując implementację nowych rozwiązań prawnych określono jako szansę dla rozwoju nowych modeli biznesowych oraz innowacyjnych produktów. Wypowiadający się paneliści podkreślali, że umiejętne jej wykorzystanie powinno być teraz priorytetem dla uczestników rynku obrotu bezgotówkowego.

Partnerzy