Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ZAMKNIJ
 

Aktualności

14 listopada 2018Konferencja pt. Bankowość w dobie przesilenia cywilizacyjnego

W dniu 8 listopada br. w Warszawie odbyła się konferencja z cyklu „Wyzwania Bankowości” – „Bankowość w dobie przesilenia cywilizacyjnego”, która została zorganizowana przez Akademię Leona Koźmińskiego, Związek Banków Polskich oraz Ośrodek Badań i Analiz Systemu Finansowego „Alterum”.

Podczas pierwszego panelu konferencji, który był próbą odpowiedzi na pytanie „Czy jesteśmy przygotowani na kolejny kryzys?”, prof. dr hab. Magdalena Osińska (UMK) przedstawiła przesłanki i metody przewidywania kryzysów finansowych. W rozmowie prelegenci zwrócili uwagę, że kryzys ekonomiczny sprzed dekady stał się doświadczeniem pokoleniowym, stąd podświadome oczekiwanie, że powróci. Z jednej strony pojawiły się tzw. czarne łabędzie (np. Brexit), które mogą wywoływać niepokój. Z drugiej strony, jak zauważono, kryzys – jeżeli zaistnieje – będzie wywołany raczej nie przez ryzyko systemowe, lecz przez splot okoliczności, m.in. uzależnienie Polski od napływającej z zagranicy siły roboczej; skłonność Polaków do porównywania się z mieszkańcami bogatszych krajów; migracje młodych Polaków za chlebem.

W panelu drugim, w którym uwagę skupiono na pytaniu, czy regulacje hamują, czy też stymulują innowacyjność sektora finansowego, prof. dr hab. Krzysztof Kalicki (prezes zarządu Deutsche Banku Polska) przedstawił w zarysie pozytywne i negatywne skutki „tsunami regulacyjnego”. Podczas rozmowy zauważono, że najlepszym testem odporności na kryzys jest przechodzenie kryzysu, a także, że regulacja z zasady jest zawodnym narzędziem ograniczającym ryzyko wstąpienia kryzysu, gdyż opiera się na regule wziętej z przeszłości, a ma wpływać na przyszłość. Podkreślono również, że aktualnie banki są zbyt często traktowane przez państwo jako bezpłatna infrastruktura (liczne obowiązki) przy jednoczesnym dyskredytowaniu banku jako wierzyciela

Panel trzeci dotyczył nowych modeli biznesowych banków. Prof. dr hab. Ewa Miklaszewska (UE w Krakowie) przedstawiła w zarysie wyniki badania na temat zmian w bankowości wywołanych nowymi technologiami i powstawaniem fin-techów. Wnioski dotyczące banków spółdzielczych (w badaniu wzięło udział ok. 20 banków spółdzielczych oraz wybrane banki komercyjne) wskazują m.in. że:

  • klienci banków spółdzielczych są częściej skłonni zrezygnować z kontaktu fizycznego z bankiem na rzecz bankowości internetowej niż klienci banków komercyjnych;
  • reakcja banków spółdzielczych wciąż wydaje się nieadekwatna w stosunku do skali i trudności wyzwań;
  • wyraźnie widoczna jest bariera kosztowa w dalszej cyfryzacji.

W rozmowie prelegenci zwrócili uwagę, że wciąż trzeba pracować nad nowymi  kanałami dystrybucji usług, redukcją oddziałów banków spółdzielczych, którą  uznawali za zbyt powolną, podczas gdy sektor słabnie z powodu niezaawansowania technologicznego.


Partnerzy