Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ZAMKNIJ
 

Aktualności

16 marca 2018Komunikat Komitetu Stabilności Finansowej

W dniu 16 marca br. odbyło się posiedzenie Komitetu Stabilności Finansowej dotyczące nadzoru makroostrożnościowego nad systemem finansowym.

„Komitet, wykonując obowiązki ustawowe, podjął uchwałę ws. rekomendacji skierowanej do Ministra Finansów dotyczącej utrzymania wskaźnika bufora antycyklicznego na poziomie 0%, a także zdecydował o przekazaniu Europejskiej Radzie ds. Ryzyka Systemowego informacji o jego aktualnej wysokości oraz wskaźnikach będących podstawą wyznaczenia tego bufora. Przedstawiciel Ministra Finansów zgodził się z rekomendacją i poinformował o braku potrzeby podejmowania działań legislacyjnych w tym zakresie – czytamy w komunikacie wydanym po posiedzeniu Komitetu.

Członkowie Komitetu przedyskutowali również źródła ryzyka w polskim systemie finansowym wskazane w ankiecie przeprowadzonej wśród instytucji sieci bezpieczeństwa finansowego. Zgodnie stwierdzono, że ogólna ocena ryzyka nie uległa zmianie w porównaniu do poprzedniego kwartału. W dalszym ciągu niepewność związana z portfelem walutowych kredytów mieszkaniowych stanowi najbardziej istotne źródło ryzyka. Oceniono jednak, że dotychczasowe działania instytucji sieci bezpieczeństwa finansowego stwarzają warunki do zredukowania natężenia tego źródła ryzyka.

Z pełną treścią przedmiotowego Komunikatu mogą się Państwo zapoznać na stronie internetowej Narodowego Banku Polskiego: http://www.nbp.pl/nadzormakroostroznosciowy/komunikaty/2018-03-16.aspx

Partnerzy