Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ZAMKNIJ
 

Aktualności

02 listopada 2018II robocze spotkanie przedstawicieli europejskich małych banków spółdzielczych w sprawie nowego podejścia do zasady proporcjonalności z udziałem KZBS

W dniu 30 października br. w siedzibie BVR w Berlinie odbyło się kolejne spotkanie utworzonej w sierpniu br. doraźnej grupy roboczej, której celem jest przygotowanie umotywowanego wystąpienia do organów regulacyjnych UE w sprawie stosowania zasady proporcjonalności względem małych i nieskomplikowanych instytucji finansowych (banków spółdzielczych).

Uczestnicy (eksperci z BVR, Federcasse, Raiffeisen Austria, Building Societies UK, KZBS oraz Cajas Rurales i Maare z Hiszpanii), do których obecnie dołączył także reprezentant Raiffeisena z Luxemburga, wypracowali na obecnym etapie draft wystąpienia zawierającego rozbudowaną argumentację zarówno formalno-prawną, wzbogaconą o refleksje na temat zasady proporcjonalności pochodzącej min. od EBA Banking Stakeholder Group, raportu DeNederlandscheBank pt. „Proportional and effective supervision”, ekspertów (A. Dombert), a także empiryczne dowody szkodliwości wobec adresatów norm, nieprzestrzegania przedmiotowej zasady (także obrazujące obciążenie np. wymogami sprawozdawczymi polskich banków spółdzielczych). Układ wystąpienia, jego obszerność, dobór szczegółowej argumentacji oraz co najważniejsze konkretne postulaty, będą jeszcze przedmiotem dyskusji i konsultacji. Będą także rozważane jako materiał porównawczy, analizy rozwiązań poszczególnych jurysdykcji spoza UE, w których ma miejsce selektywne, bardziej proporcjonalne stosowanie zasad Bazylei III wobec małych i nieskomplikowanych instytucji finansowych (np. USA, Szwajcaria, Japonia).

Przewidziano trzeci etap konsultacji w drugiej połowie grudnia br., tj. w okresie spodziewanego zakończenia negocjacji nad pakietem CRR/CRDIV/BRRD w ramach tzw. Triloque i ostatecznego przesądzenia o zakresie jego zmian. Na podstawie oceny rezultatów tych negocjacji, doraźna grupa robocza ostatecznie podejmie decyzje o zakresie wniosków opracowywanej petycji. Na marginesie warto dodać, że opisywana inicjatywa korzysta ze wsparcia EACB, zrzeszającego wszystkie uczestniczące w niej federacje banków spółdzielczych.

 

Partnerzy