Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ZAMKNIJ
 

Aktualności

01 marca 2016Historia przez ćwierć wieku pisana

25 lat temu, 2 marca 1991 roku w Ciechocinku przedstawiciele 130 Banków Spółdzielczych podpisali protokół założycielski Krajowego Związku Banków Spółdzielczych, powołując tym samym do życia izbę gospodarczą zrzeszającą i reprezentującą polskie banki spółdzielcze.

W dzień inaugurujący KZBS przyjęto również statut Związku, który określał KZBS jako „samorządną organizację zrzeszającą na zasadzie dobrowolności Banki Spółdzielcze tworzące regionalne banki gospodarcze- spółki akcyjne, reprezentujące wspólne interesy gospodarcze tych banków w zakresie ich działalności, w szczególności wobec organów państwowych”. Podczas I Walnego Zgromadzenia KZBS decyzją delegatów określono siedzibę Związku wskazując na Poznań oraz wybrano pierwszego przewodniczącego KZBS, mianując na tę funkcję Pana Kazimierza Grześkowiaka, ówczesnego Prezesa Zarządu GBW S.A w Poznaniu.  Na przestrzeni lat Związek zmieniał się wychodząc naprzeciw oczekiwaniom jego Członków oraz konkurencji na rynku finansowym. Dostosowano jego statut, przeniesiono siedzibę, poszerzono skład członków o banki regionalne/zrzeszające, związki rewizyjne banków spółdzielczych.  Niezmienna pozostała jednak misja i realizacja celów, które przyświecały jego założycielom. „Reprezentacja, integracja i edukacja” to trzy filary, na których został zbudowany i funkcjonuje  Związek.

Bankowość spółdzielcza potrzebuje silnego reprezentanta sektora, dlatego też ważne by podczas tego szczególnego jubileuszu pamiętać, że Krajowy Związek Banków Spółdzielczych jest tak silny, jak silni są jego Członkowie.

Partnerzy