Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ZAMKNIJ
 

Aktualności

07 grudnia 2017Forum Nowoczesnego Samorządu 2017

W dniach 6-7 grudnia 2017 r. w Hotelu Sangate w Warszawie odbyło się Forum Nowoczesnego Samorządu. Podczas Forum zastanawiano się, jakie wyzwania stoją przed jednostkami samorządu terytorialnego, a także jakie rozwiązania usprawnią rozwój i zarządzanie ich finansami.  

W Forum uczestniczyli prezydenci miast, burmistrzowie, wójtowie oraz osoby ściśle powiązane z funkcjonowaniem samorządów (skarbnicy, naczelnicy ds. funduszy unijnych), a także przedstawiciele przedsiębiorstw komunalnych, bankowcy, w tym przedstawiciele bankowości spółdzielczej oraz środowiska naukowe uczelni ekonomicznych.

Podczas Forum zaprezentowano raport na temat finasowania oraz trendów rozwojowych jednostek samorządu terytorialnego,  z którego wynika, że poziom zadłużenia JST od roku 2007 systematycznie wzrasta i obecnie kształtuje się na poziomie ponad 70 mld zł. Warto podkreślić, że ponad 60% finansowania niedoborów budżetowych samorządów pochodzi z kredytów, pożyczek oraz emisji papierów wartościowych. Jednym z elementów programu był panel dotyczący finansowania JST, podczas którego zastanawiano się w jaki sposób pozyskać dodatkowe źródła finansowania samorządów po zakończeniu perspektywy unijnej 2014-2020. Wśród rozwiązań wymieniano możliwość emisji obligacji komunalnych, obligacji przychodowych oraz wejście w partnerstwo publiczno-prywatne.

Uczestnicy Forum mogli zapoznać się również z ofertą, którą dedykują im banki spółdzielcze. Przedstawienia zrzeszeń Banku Polskiej Spółdzielczości, Spółdzielczej Grupy Bankowej oraz bankowości spółdzielczej w ogóle dokonali Zdzisław Kupczyk Prezes Zarządu Banku Polskiej Spółdzielczości oraz Ziemowit Stempin Wiceprezes Zarządu SGB-Banku. Podczas swoich wystąpień podkreślali znaczącą rolę bankowości spółdzielczej w finansowaniu samorządu terytorialnego, przypomnieli również o geście solidarnej empatii z 2007 roku. Doświadczenie banków spółdzielczych w finansowaniu samorządów przekłada się na skuteczne i korzystne dla obu stron sposoby współpracy. Relacyjność banków spółdzielczych, jak również coraz większa nowoczesność sektora przekłada się na coraz lepszą jakość usług oferowanych przez banki. Istotne jest by nadal została zachowana spójność regulacyjna. Banki spółdzielcze przystępując do finansowania JST powinny znać jasne, przejrzyste zasady w zakresie udzielanej pomocy, by w konsekwencji nie były sankcjonowane za swoje zaangażowanie w dane przedsięwzięcia. Banki spółdzielcze to naturalny partner samorządów, warto więc dbać o to, by nim pozostały.

Partnerzy