Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ZAMKNIJ
 

Aktualności

04 grudnia 2018Forum Bankowo-Samorządowe 2018

W dniach 3-4 grudnia w Warszawie odbyła się kolejna edycja tytułowego Forum. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele samorządów oraz banków, w tym Banku Polskiej Spółdzielczości i SGB-Banku.

Tematyka Forum została podzielona na dwa bloki, tj. blok bankowo-finansowy oraz blok digitalizacji i innowacyjności technologicznej samorządu terytorialnego. Poruszono takie zagadnienia jak stan finansów samorządu terytorialnego w Polsce oraz aktualne i przyszłe uwarunkowania dla dostępu do finansowania jednostek samorządu terytorialnego, w tym zarządzanie finansami JST po 2020 roku. Ważnym wątkiem dyskusji były innowacje technologiczne dla finansów JST, rozwój technologiczny i bezpieczeństwo cyfrowe samorządowych klientów sektora finansowego oraz temat nowego podejścia do PPP.

W dyskusji na temat aktualnych i przyszłych uwarunkowań dla dostępu do finansowania jednostek samorządu terytorialnego głos zabrał Zdzisław Kupczyk, Prezes Zarządu Banku Polskiej Spółdzielczości. Na wstępie scharakteryzował współpracę banków spółdzielczych z samorządami wskazując, że łączna wartość wygranych w roku 2018 przez banki spółdzielcze i Bank Zrzeszający przetargów to suma ponad 6 mld złotych. Podkreślił, że banki spółdzielcze traktują współpracę z JST w sposób partnerski, starają się wychodzić naprzeciw ich potrzebom i są gotowe wspierać je w realizacji priorytetowych zadań, w tym m.in. inwestycji infrastrukturalnych. Zauważył, że zmiany rynkowe spowodują trudności dla samorządów w dostępie do finansowania oraz zadeklarował, że banki spółdzielcze są gotowe wspierać JST w utrzymaniu efektywności działania, w tym m.in. w dystrybucji środków unijnych. Wskazał, że aktualnie na znaczeniu zyskują wszelkie działania mające na celu umożliwienie zdalnego dostępu do usług JST przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa, dlatego też banki spółdzielcze będą aktywnie wspierać wszelkie tego typu inicjatywy.

Podczas Forum omawiano również możliwości rozwoju technologicznego i bezpieczeństwa cyfrowego samorządowych klientów sektora finansowego. Uczestnikiem dyskusji na ten temat był Mirosław Skiba, Prezes Zarządu SGB-Banku S.A, który wskazał, że banki wprowadzając nowoczesne rozwiązania technologiczne powinny patrzeć przede wszystkim z pespektywy wygody ich użytkowania przez klienta. Podkreślił również, że dostęp do technologii cyfrowych ma szczególne znaczenie w przypadku mniejszych miejscowości, gdzie dostęp administracji publicznej jest ograniczony ze względu na odległość. Podsumowując dyskusję wskazano, że rozwój technologiczny sprzyja dokonywaniu przeglądu funkcjonowania JST i prowadzi do optymalizacji działań. Zgodnie uznano, że w administracji publicznej konieczna jest automatyzacja procesów decyzyjnych.

Transmisję z Forum mogą Państwo obejrzeć klikając w poniższy link:

https://www.youtube.com/watch?v=82LX8qbhKtI&fbclid=IwAR1tllW9wT8OkqiPXTFvTZCHW-L-1xHt3mejVYs68ubbAap7mYTh5itHMEQ

Partnerzy