Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ZAMKNIJ
 

Aktualności

16 marca 2016Fińskie banki spółdzielcze – sposoby funkcjonowania

Przed kilkunastoma dniami portal bs.net opublikował informację - „Fińskie banki spółdzielcze, które są panami swojego losu”. Ten zachęcająco brzmiący tytuł zawierał zwięzłe streszczenie w języku polskim informacji zamieszczonej ostatnio na stronach Coop International. Co-operative Alliance – „Finnish Cooperative Banks Shape Their Own Destiny” na temat fińskiej grupy banków spółdzielczych, funkcjonującej pod nazwą POP Pankkiliitto osk.  KZBS zaciekawiony doniesieniem, postanowił, korzystając z kontaktów z fińskimi spółdzielcami z grupy bankowej OP Pahola, dowiedzieć się czegoś więcej na ten interesujący temat.
 
Z dotychczasowych kontaktów z fińskimi kolegami ustaliliśmy, że fińskie Paikallisosuuspankit, to grupka około 40 banków, która wyszła w drugiej połowie lat 90-tych ze struktur OP Pahola nie akceptując przyjętego wówczas w grupie OP nieograniczonego zakresu odpowiedzialności w ramach gwarancji krzyżowych (mutual unlimited responsability). Jak wiadomo, obecnie ten typ konsolidacji dla celów ochrony członków grupy przed niewypłacalnością lub brakiem płynności, stanowi wzorcowy model systemu grupowej ochrony na gruncie Rozporządzenia CRR (art. 10), pozwalający na zwolnienie członków takiej grupy z większości ogółu norm ostrożnościowych z CRR. Według informacji uzyskanych przez KZBS,  obecnie grupa  Paikallisosuuspankit posiada niemal identyczne rozwiązania solidarnościowe co grupa POP,  z której pierwotnie nastąpiło wydzielenie. Kluczowa jest informacja, że bank członkowski grupy Paikallisosuuspankit uczestniczy w bezwarunkowym i nie limitowanym zakresie odpowiedzialności za płynność i wypłacalność dowolnego uczestnika grupy. Podobnie, jak w grupie OP Pahola forma organizacji wewnętrznej odpowiada kryteriom zawartym w art. 10 rozporządzenia CRR (dla przypomnienia podajemy, że jest to forma konsolidacji daleko bardziej posuniętej niż ma to miejsce w jakimkolwiek systemie IPS). Ponadto dowiedzieliśmy się, że w grupie tej tak zwana jednostka centralna posiada uprawnienia nadzorcze, a także udziela wytycznych członkom grupy w zakresie zarządzania ryzykiem, audytu wewnętrznego oraz obszaru ładu wewnętrznego. Rada Nadzorcza jednostki centralnej przyjmuje wytyczne dla ogółu banków grupy, jako element wspólnej odpowiedzialności. Podobnie przyjmowane są przez tę Radę węzłowe wielkości wskaźników i limitów w zakresie norm ostrożnościowych, które obowiązują wszystkich uczestników grupy. Według słów naszego rozmówcy z OP Pahola, ich koledzy z POP Pankkiliitto osk, de facto przyjęli w ostatnich latach wszystkie rozwiązania, które już w latach 1996-1998 wypracowało u siebie POP Pahola. To co ponadto łączy obie grupy, to praca w tym samym środowisku regulacyjno-nadzorczym, na które składają się także w Finlandii w większości paneuropejskie regulacje ostrożnościowe.
 
Pytanie zatem o to, co sprawia, że banki z grupy Paikallisosuuspankit są panami swojego losu pozostaje otwarte. Jak widać z punktu widzenia regulacyjno- nadzorczego, spełniają identyczne standardy, co dominująca na fińskim rynku usług bankowych OP Pahola. Być może jest to kwestia nieco skrótowo potraktowanego przez cytowany tu portal bs.net,  w stosunku  do angielskiego tekstu  źródłowego z Coop International, wątku na temat biznesowej innowacyjności małej grupy Paikallisosuuspankit. Słynie ona bowiem ze stworzenia wyrafinowanego i innowacyjnego on-linowego butiku (innovative on-line store), w którym oferuje na zasadach franszyzy niemal wszystkie usługi finansowe dostępne na rynku.  

Partnerzy