Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ZAMKNIJ
 

Aktualności

10 września 2018EACB: wywiad z Johannesem Rehulką, dyrektorem wykonawczym Raiffeisen Group Bank

Z okazji obchodów 200-lecia urodzin F.W. Raiffeisena EACB (European Association Cooperative Banks) opublikowało wywiad z dyrektorem wykonawczym Raiffeisen Group Bank.  

W wywiadzie, który został zawarty w jubileuszowej publikacji dostępnej m.in. tutaj, Johannes Rehulka opowiedział o kamieniach milowych rozwoju spółdzielczej grupy Raiffeisena. Zaczynając opowieść od początków historii ruchu spółdzielczego w Austrii, Rehulka podkreślił, że obecnie Raiffeisen Group Bank (RGB) składa się z ponad 400 lokalnych banków, 8 regionalnych banków i RBI (Raiffeisen Bank International). Mając ok. 2000 punktów sprzedaży, RGB ma najlepiej rozwiniętą sieć oddziałów bankowych w Austrii. Wśród klientów RGB są 4 miliony osób, co stanowi prawie 50% wszystkich Austriaków, więc RGB jest największą grupą bankową w Austrii, której łączne aktywa wynoszą około 280 miliardów euro.

Nazwa Raiffeisen i symbol krzyża, który reprezentuje organizację w Austrii, jest jedną z najbardziej znanych marek w kraju. Oprócz znaczącej roli na rodzimym rynku, Raiffeisen Austria jest zaangażowana gospodarczo w Europie Środkowo-Wschodniej – grupa RBI zatrudnia ponad 50 000 pracowników w tej części Europy i posiada gęstą sieć ponad 2400 oddziałów z 16,5 milionami klientów w całym regionie.

Misja i wizja spółdzielczości austriackiej grupy bankowej Raiffeisen łączy podstawowe zasady, takie jak: samopomoc, samorządność i samodzielność, które łączone są z nowoczesnym know-how bankowym. Zgodnie z tymi zasadami, obecnie austriackie banki Raiffeisena skupiają się na orientacji na klienta, lokalnej integracji, zaangażowaniu społecznym i solidarności grupowej. Dziś, podobnie jak dawniej, najważniejszym celem jest zwiększenie siły rynkowej członków spółdzielni oraz poprawa ich pozycji ekonomicznej.

Rehulka podkreślił także, że współcześnie działalność RGB nie oznacza wyłącznie pracy w bankowości, ale jest również kojarzone ze wspieraniem innowacyjnego i ekologicznego rolnictwa, wspieraniem gospodarczości klasy średniej, jak również międzynarodowym zaangażowaniem, a także lokalnym patriotyzmem i solidarnością.

W kontekście najważniejszych zasad dotyczących członkostwa i zarządzania grupą, Rehulka zwrócił uwagę, że solidarność w ramach grupy bankowej umożliwia ścisłą współpracę, która przekłada się korzyści dla klientów RGB i ich bezpieczeństwo. W związku z niektórymi umowami o zobowiązaniach, depozyty w grupie bankowej Raiffeisen są zabezpieczone do 100%, a zatem znacznie przekraczają minimalne poziomy określone w prawie austriackim.

Zapytany o szanse i wyzwania, jakie stają przed RGB, Rehulka zwrócił  uwagę, że w dobie rosnącej anonimizacji i globalizacji, współcześni ludzie coraz częściej szukają tradycyjnych wartości, takich jak osobista odpowiedzialność, solidarność i regionalizm – te oczekiwania są uwzględniane w małych spółdzielczych bankach i stanowią ich ogromny atut. Jednak w sytuacji, gdy zmagają się one z rosnącą i często nieproporcjonalną presją regulacyjną, wyzwaniami związanymi z cyfryzacją, a także z nieco staroświeckim wizerunkiem, wielu z ich potencjalnych klientów zwraca się ku nowym trendom. W tych okolicznościach RGB obchodzi jubileusz 200-lecia Friedricha Wilhelma Raiffeisena pod hasłem: „Raiffeisen – The Power of Idea”. To hasło ma przypominać, że spółdzielnie mają świetlaną przyszłość, ponieważ wartości spółdzielcze znów zyskują na znaczeniu. Ale aby tak było, spółdzielnie nie tylko muszą przekazywać te wartości, ale także stosować je w praktyce, co wymaga codziennej pracy i kontroli.

Z treścią wywiadu w języku angielskim można zapoznać się na stronie internetowej EACB: http://www.eacb.coop/en/virtual-library/studies/interview-of-rehulka-rbg-raiffeisen-booklet.html

Partnerzy