Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ZAMKNIJ
 

Aktualności

20 października 2017Bankowy Fundusz Gwarancyjny ze zrozumieniem przyjął zgłaszane przez KZBS uwagi banków spółdzielczych dotyczące wyzwań wynikających z obciążeń obowiązkami w zakresie sprawozdawczości

We wrześniu br. w ramach bieżącego analizowania problemów na jakie napotykają banki spółdzielcze w swojej działalności, Krajowy Związek Banków Spółdzielczych przekazał podmiotom tworzącym Komitet Stabilności Finansowej (NBP, KNF, BFG i MF), sygnały kierowane przez banki spółdzielcze, dotyczące nadmiernych wymogów sprawozdawczych.

W celu zmniejszenia pracochłonności związanej z przygotowywaniem wymaganych raportów, biorąc pod uwagę ograniczone zasoby jakimi dysponują banki spółdzielcze, KZBS zaproponował:

1) przeprowadzenie analizy zawartości wszystkich sprawozdań, które banki zobligowane są przekazywać do NBP, pod kątem powielania się w nich tych samych informacji,

2) rozważenie możliwości zbudowania jednego systemu raportowego, z którego dane wykorzystywane byłyby przez wszystkie instytucje odpowiadające za nadzór i stabilność finansową sektora bankowego.

Uwagi zgłoszone przez Związek ze zrozumieniem zostały przyjęte przez BFG. W odpowiedzi jaką KZBS otrzymał z Funduszu zawarte zostały wyjaśnienia dotyczące sprawozdawczości na potrzeby realizacji zadań dotyczących przeprowadzania przymusowej restrukturyzacji oraz na potrzeby ustalania składek. Równocześnie BFG zadeklarował udział we wszelkich inicjatywach mających na celu zarówno unifikację obowiązków sprawozdawczych, jak i współpracę z sektorem bankowym w zakresie szerszego przedstawienia problematyki dotyczącej sprawozdawczości na potrzeby realizacji ustawowych zadań Funduszu.

Pełna treść odpowiedzi BFG na pismo KZBS dotyczące nadmiernej sprawozdawczości została zamieszona w Strefie Członkowskiej.

Partnerzy