Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ZAMKNIJ
 

Aktualności

21 marca 2016BANKOWIEC – sprzedawca, doradca, nauczyciel?

W dniu 17 marca br. w warszawskim Klubie Bankowca odbyła się tytułowa konferencja poświęcona tematyce edukacji finansowej dzieci i młodzieży w ramach projektu BAKCYL. Spotkanie zorganizowane z inicjatywy Związku Banków Polskich oraz Warszawskiego Instytutu Bankowości było elementem European Money Week – europejskiego projektu dedykowanego popularyzacji świadomego korzystania z usług finansowych i edukacji ekonomicznej.
 
W wydarzeniu wzięli udział m.in. patroni honorowi programu oraz banki partnerskie, w tym przedstawicie banków spółdzielczych. Ważną grupę uczestników stanowili również wolontariusze prowadzący lekcje w ramach Programu oraz uczniowie szkół gimnazjalnych, w których Program jest realizowany.
 
Uczestnicy konferencji wielokrotnie podkreślali jak ważna jest edukacja finansowa w życiu każdego młodego człowieka. Rozmawiano również na temat różnych ról pracowników banków oraz ich odpowiedzialności w ramach prowadzonego doradztwa i edukacji finansowej.
 
Zagadnienie edukacji finansowej poruszono także w kontekście światowych rekomendacji.  Zgodnie z raportem opracowanym przez OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) każdy z krajów członkowskich powinien wdrożyć  narodową strategię finansową, która pozwoliłaby na prowadzenie skoordynowanych działań. Podobny wniosek wynika również z analizy przygotowanej w marcu 2015 r. przez Związek Banków Polskich oraz przedstawicieli Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, którzy opracowali Mapę Edukacji Finansowej w Polsce, z której wynika, że w ramach edukacji finansowej podejmowane są liczne inicjatywy, jednak problemem jest brak instytucji, która by je nadzorowała.
 
Ważnym elementem konferencji było wręczenie podziękowań dla Banków uczestniczących w Projekcie BAKCYL, w tym dla Banku Spółdzielczego w Płońsku, Warszawskiego Banku Spółdzielczego, Polskiego Banku Spółdzielczego w Ciechanowie, Mazowieckiego Banku Spółdzielczego w Łomiankach, ES Banku, Banku Spółdzielczego w Sztumie oraz Poznańskiego Banku Spółdzielczego. Podczas wydarzenia wyróżniono również najbardziej aktywnych wolontariuszy - rekordzista przeprowadził aż 28 lekcji w szkołach gimnazjalnych.
 
Więcej na temat projektu BAKCYL mogą Państwo przeczytać w aktualnym wydaniu magazynu „Głos Banków Spółdzielczych”. W artykule pt. „Razem możemy więcej” Dyrektor Projektu Pani Urszula Szulc wyjaśnia na czym polega projekt i dlaczego warto się w niego zaangażować.
 

Partnerzy