Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ZAMKNIJ
 

Aktualności

13 grudnia 2017140-lat Banku Spółdzielczego w Limanowej (WIDEO)

8 grudnia 2017 r. Bank Spółdzielczy w Limanowej świętował jubileusz 140-lecia działalności. Wydarzenie to było doskonałą okazją do przedstawienia historii i dorobku Banku, bowiem uroczystość połączono z promocją książki - Antoni Józef Mars Herbu Noga (1819-1905), Pamiętnik.

Spotkanie promocyjne odbyło się w Dworze Marsów w Limanowej, w którym obecnie mieści się Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej. To właśnie w tym miejscu w roku 1877 Antoni Józef Mars powołał do życia Towarzystwo Zaliczkowe, które stało się zalążkiem bankowości w Limanowej i okolicy. Opublikowany „Pamiętnik” A.J. Marsa stanowi świadectwo 140 - letniej historii limanowskiej spółdzielczości kredytowej. Obecnie kontynuatorem tej tradycji oraz myśli założyciela Towarzystwa Zaliczkowego jest Bank Spółdzielczy w Limanowej.

Jubileuszowy charakter uroczystości podkreśliła prezentacja filmu historycznego, świadczącego o tym, że limanowski Bank zawsze był blisko ludzi. Przez wszystkie te lata w Polsce i samej Limanowej zmieniło się bardzo wiele, ale zasady działania Banku pozostały takie same. Idea służenia lokalnej społeczności, która przyświecała założycielowi Antoniemu Józefowi Marsowi, do dziś jest misją Banku.

W związku z promocją wydawnictwa odbył się wykład Tomasza Jacka Lisa, poświęcony kulisom powstawania publikacji. „Pamiętnik” Antoniego Józefa Marsa ukazał się jako piąty tom serii Zeszytów Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej w opracowaniu Arkadiusza Urbańca, ze wstępem, komentarzem krytycznym oraz indeksami opracowanymi przez Tomasza Jacka Lisa. Publikacja tego źródła historycznego była możliwa dzięki zainteresowaniu i wsparciu finansowemu Banku Spółdzielczego w Limanowej, który publikacją tą uczcił swego założyciela.

W roku 1900 ówczesny Zarząd i Rada Nadzorcza Towarzystwa Zaliczkowego w Limanowej, w uznaniu wyjątkowych zasług przekazała Antonimu Józefowi Marsowi akt uznania, Podczas piątkowych uroczystości w limanowskim Muzeum członkowie Rady Nadzorczej i Zarządu Banku Spółdzielczego w Limanowej, czyniąc podobnie, na ręce Pana Prezesa Adama Dudka złożyli wyrazy szczególnego uznania za okres 40 lat kierowania Bankiem i wkładu wniesionego w rozwój spółdzielczości bankowej w Polsce. Wręczając Prezesowi uroczysty akt uznania, który swą formą, stylem i treścią wzorowany był na dawnym dokumencie.

Obecni na uroczystości jubileuszowej goście w swoich wystąpieniach nawiązywali do historii i tradycji Banku, podkreślali jego zaangażowanie w sprawy lokalne oraz fakt, że jest to Bank polski i bezpieczny.

Zachęcamy do zapoznania się z filmową relacją z uroczystości Jubileuszowych:

http://www.bs.limanowa.pl/aktualnosci/aktualnosc/zobacz/filmowa-relacja-z-jubileuszu-140-lecia-banku.html

Partnerzy